גיליון יולי 2019

עודכן: 3 במאי 2020

פתח דבר

יולי 2011 היה חודש שסיכם תקופת "שיקוף", של מחשבות רבות שהתניידו לי בראש וכדרכי, כל הבליל הזה מצא את דרכו דרך היצירתיות אל דף ועט. מאז שאני מכירה וזוכרת את עצמי, דף ועט עושים לי סדר במחשבות. לפעמים זו כתיבה, היו תקופות ארוכות של שירה ופרוזה, עד היום קווים וצורות בצבעים או שחור/לבן, אבל ללא ספק,.. אני לא נותנת למחשבות להמשיך הלאה, מבלי שישאירו לי איזו מתנה קטנה..


לפעמים זה תובנה, פעמים אחרות זה מקום שלא חשבתי עליו או לא נתתי לו מספיק תשומת לב ולפעמים אלו הארות של ממש, כמו שקרה ביולי 2011..


העיסוק ברפואה טבעית נטורופתית, הוא אחד העיסוקים המתגמלים והמאתגרים באותה נשימה, הרבה מעבר לארבע שנות לימודים בהן אתה לומד להכיר את הגוף מבפנים, להבין את ההקשרים בין האיברים והמערכות, שם – בפרקטיקה עם המטופלים, אתה לומד שפה חדשה והיא שפת הגוף.


הו כן, הגוף שלנו מדבר באופן רהוט, מסביר בדיוק מה לא מסתדר לו ויש לו דרכים יצירתיות מפה ועד להודעה חדשה וכל הדרך בחזרה, כדי לאותת ולהסביר מה בדיוק לא מסתדר לו, מה הוא מבקש, מה חסר, מה עודף ומה לא מאוזן...

כשהעוצמות האלו התווספו האחת לשנייה, הן יצרו בי צורך עצום להעביר את זה הלאה, חשבי לעצמי ששפה היא כלי חיוני לחיים, שזה קצת מוזר שאנחנו גרים ב"מקום" ולא מכירים את השפה המקומית על בוריה – קצת הזוי לא? – ואם לדייק, זה לא שאנחנו לא דוברים לגמרי את השפה, זה יותר שאנחנו לא תמיד מקשיבים – כי בפועל, כל אחד מכיר את שפת הגוף הייחודית שלו, יותר טוב מכל אחד אחר בעולם – נכון?


יולי 2011 כתבתי, ציירתי וקשקשתי על המון דפים והיה ברור לי, שמשהו עומד לפרוץ מבפנים, המשהו הזה חייב לצאת החוצה ולעשות טוב לאנשים – ואז, ערב אחד זה פשוט קרה, זה הרגיש כל כך נכון וטוב שלא יכולתי עוד לחכות , התיישבתי מול המחשב, והאצבעות התחילו לרוץ על המקלדת בקצב מסחרר ומשהו חדש נולד בי..


מאז,

הרבה מאוד כתבות, מחשבות כבר נכתבו, המגזין באופן טבעי – הבייבי הזה שילדתי חוגג יום הולדת ומתחיל את שנתו התשיעית ואני מתרגשת כמו כל אמא אווזה עם התינוק שלה...

בחודשים הקרובים, אוכל להזמין אתכם לביתו החדש של המגזין, שם תוכלו למצוא את כל הכתבות שנכתבו מאז יולי 2011 וכל אלו שיתווספו בהמשך הדרך, שששששש....זה סוד, מספרת רק לכם, ממש בא לי אח קטן באופן טבעי.. אבל הריון של כתיבה, עובד לפי שעון אחר מהאנלוגי או הדיגיטאלי שאנחנו מכירים, אז תהיו עירניים... זה יגיע, אני לגמרי על זה 😊


בהזדמנות זו מבקשת להסב את תשומת לבכם לכך שכתבות המגזין מתפרסמות אך ורק כאן, במסגרת האינטימית של תיבת המייל שלכם, מטעמים אלו ואחרים, הכתבות לא יופיעו בדף הפייסבוק. ממש ממש בקרוב, תוכלו לבוא ולהתארח באתר שלי שנמצא בשלבי בניה ושדרוג אחרונים, שם תוכלו למצוא את כל הכתבות החל מיולי 2011 תחילת הדרך.

לעומת זאת, הדף העסקי "באופן טבעי תמר תאומים" יביא לכם כתבות נוספות )שלא מופיעות במגזין(, טיפים, מתכונים, עדכון מחקרים, מועדי הרצאות וסדנאות ותמונות שפוגשות אותי בדרך... אם טרם הצטרפתם, אם טרם סימנתם לייק לדף העסקי )שישתף אתכם בכל התרחשות חדשה בדף העסקי( אתם ממש מוזמנים ובכייף...


אם אתם בעלי חשבון באינסטגרם, תוכלו למצוא שם כתבות, טיפים ואת אחד התחביבים האהובים עלי – צילום נלווים למילים והמחשבות – מוזמנים באהבה.


קריאה מועילה וקיץ נפלא לכולנו,

לכם כתמיד,

תמר.


 

דלקת בדרכי/שלפוחית השתן


הכתבה הזו מופנית יותר לנשים שבנינו, באופן טבעי נשים חשופות יותר לדלקות בדרכי/שלפוחית השתן בגלל המבנה האנטומי של נשים כלומר, הצינור המוביל את השתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף קצר יותר מאשר אצל גברים. בנוסף, פתח הצינור קרוב מאוד לנרתיק ולפי הטבעת כשקירבה זו עומדת בעוכריהן של נשים, כיוון שחיידקים שנמצאים בנרתיק או במעי הגס, עשויים להגיע בקלות לפתח צינור השתן ומשם הדרך קצרה לדלקת בדרכי או בשלפוחית השתן.


אבל, לא מכובד להטיל את כל האשמה על החיידקים הפולשים, למשל שימוש חוזר ונשנה באנטיביוטיקה גורם להשמדה והכחדת פלורת המעיים המאכלסת את החיידקים הידידותיים (מה שאנחנו נוהגים לכנות פרוביוטיקה) וכשאלו נכחדים, ההגנה מפני מעלליהם של חיידקי המעיים נכחדת יחד איתם וזמינותם להשתלט גבוהה יותר, מה שמטבע הדברים יוצר אפשרות גבוהה יותר להיתכנות דלקת בדרכי/שלפוחית השתן.


צר לי, גם הפעם אני מחוייבת לציין שסטרס וסוג התזונה כמו גם אלרגיות למזון יכולים להיות גורם להתלקחות זיהום מקומי בדרכי/שלפוחית השתן.


נשים הרות רגישות וזמינות יותר להתפתחות דלקות שתן בגלל השינויים והלחץ שמופעל על האיברים הפנימיים ככל שההיריון גדול יותר, אבל אם כבר הזכרנו נשים הרות, הרי שגם נשים עם תחילת גיל המעבר, חשופות לא פחות לדלקות שתן על רקע השינויים ההורמונאליים שהן חוות כשכל ירידה ברמת האסטרוגן גורמת בתורה להתדקקות הריריות וזו בתורה, מאפשר לחיידקים המצויים בנרתיק או במעיים להגיע ביתר קלות לדרכי/שלפוחית השתן.


חשוב לציין שגם מגע מיני עלול לגרום לדלקות אלו, הן בשל חוסר הגיינה, יחסי מין אנאליים, שימוש באמצעי מניעה (בעיקר דיאפרגמה/קונדום במקרים מסויימים) פציעת שלמות דפנות השלפוחית וגם סטרס ופחדים – עליהם נדבר בהמשך.


גורמים נוספים אופציונאליים הם סכרת, מערכת חיסון חלשה ושימוש חוזר ונשנה באנטיביוטיקה לטיפול בדלקות שתן, מטבע הדברים מחליש את האיבר עצמו שיהיה חשוף להישנות התופעה.


שימו לב שבמצבים קיצוניים של דלקות חוזרות ונשנות מחייבות בדיקה מעמיקה ושלילת מבנה אנטומי מובנה (צינור שתן קצר מהרגיל) המאפשר חדירת חיידקים קלה יותר והתפתחות זיהום.


תסמינים