top of page

גיליון מרץ 2020

עודכן: 3 במאי 2020

פתח דבר


בימי ילדותי, היום האחרון של חנוכה היה בדיוק היום הראשון לחלומות על חלומות מקצועי כמו שלי היה, להם היתה היצירתיות והמעוף להגשים ולממש כל גחמה ורעיון הזוי ככל שיהא בפרט כשמדובר ביצירתיות ולמשפחה שלי, היתה אסופת תחפושת נכבדת שקיימת עד היום ועוברת לה מדור לדור. לחג פורים ולתרחיש הכנת התחפושת היה מקום נרחב וכך נוצרו להן תחפושות לקטנטנים וככל שגדלנו, גדלו התחפושות איתנו, מקסים לחשוב שתנופת היצירתיות חוברת לה דרך הטבע עם תחילת האביב – איזה גאונות מתוזמנת..


תחילת חודש מרץ הביאה לכולנו את ההזדמנות הנוספת בשיטת הגלידה, רק שזו הזדמנות מצויינת לציין שמקור הביטוי שנשמע כמו "פעם הבאה גלידה" באנגלית, המשפט המקורי אומר next time, I'll scream / פעם הבאה אני אצעק ולא כפי ששמע מישהו והזמין מאז את כולנו לגביע גלידה נוסף

כך או אחרת, המושג בחירות מעניין אותי ברמה השפתית, כל מה שאנחנו עושים בחיינו, נעשה מתוך בחירה שאנחנו לוקחים (בין אם היא מודעת או מוצלחת). המילה בחירות יכולה בקלות להיקרא (באין ניקוד או שיוך) הזכות להיות ב-חירות, להיות בחופש בחירה – חופש הבחירה נמצא שם תמיד עבורינו, אבל כשמדגישים את האפשרות, היא מוסיפה נופך נוסף לעצמאותנו.

21.3 הוא היום בו מציינים רשמית את בוא האביב, נכון הוא שאני ממש אוהבת את עונת החורף והשנה היה לנו חורף מבורך ויש לנו כנרת מלאה להשתכשך בה ולשיר לה את כל השירים שנכתבו זה מכבר, אבל אביב היא לחלוטין עונה נפלאה של התחדשות, פריחה וצמיחה וזה בדיוק מה שאני מאחלת לכולנו, לאחר כל הבחירות שלקחנו על עצמינו, שהאביב המתרגש עלינו, יביא עימו תקופת פריחה, לבלוב והצלחה גם יחד.

***

שנים על גבי שנים אומרים לנו, "מים רבים יעברו בירדן עד ש..." – ובכן, השנה זרמו להם מים רבים בירדן וכמו שזה נראה, עם הפשרת השלגים המים האלו ימשיכו לזרום בירדן בשצף קצף..


הגיליונות שאתם מקבלים מדי חודש, נכתבים הרבה לפני שאתם מקבלים אותם, כך גם כתבת "פתח דבר" שאמנם יחסים רלוונטית לרוח התקופה, אבל לגמרי לא יכולתי לשער בנפשי את התרחיש שהתחולל בשעות האחרונות עם צאת ראש הממשלה עם הסברים על המדיניות באשר לחיינו עם האורח הכל כך לא קרוי ורצוי – וירוס הקורונה..


מי יודע מה ילד יום עד ליל הסדר – עוד פחות מחודש?, מי יודע מה תהיינה ההשלכות של העציר החלקית ו/או ההדרגתית של המשק – לאף אחד מאיתנו אין משנה ותשובות ברורות אבל כן ידוע לי דבר אחד שאשמח לחלוק אתכם, ככל שהמשבר גדול יותר, כך גדלות ההזדמנויות !!! ככל שנצליח לאמץ את התובנה הזו, כך נוכל לפשפש בתיבת אוצרות הגלומה בכל אחד מאיתנו, כל אחד בדרכו...


בואו ניקח אוויר, נזכור שעברנו את פרעה ועוד כמה צוררים בדרך, נכין "לימונדה" מהלימון באדיבות הקורונה והלוואי ונזכור רק חוויות טובות מכל המהומה הבינלאומית הזו.


בריאות איתנה לכולנו, חג חירות אביבי ושמח

שלכם כתמיד, תמר


 

קדחת השחת – קדחת אביבית

זו כנראה אחת התופעות המרגיזות והמתישות המבקרות אותנו אופציונאלית לפחות פעמיים בשנה, עם בואן של עונות המעבר. האם יש מה לעשות כדי להרגיע? להמנע?...


כבר במאה ה-19, הגדיר הפיזיולוג ג'ובן בוסטוק את מעללי עונות המעבר כקדחת אביבית, או קדחת השחת (hay fever) וכל זאת, משום שרוב האנשים שלקו בתופעות הכרוכות בקדחת השחת, היו מנת חלקם של החקלאים שהיו בשיא עונת הקציר.


כאן בישראל רק חלק זעום (לצערי) עוסק בחקלאות ועדיין, עם בוא האביב כשהטבע מתעורר מתנומת החורף ומתחיל תהליך הפריית הפרחים והעצים הטבעי, מתפזרים גרגרי אבקת הצומח באוויר וזה בתורו, מגיע למערכת הנשימה שלנו דרך הפה, דרך האף והעיניים ומשם מעורר תגובות אלרגיות.


מטבע הדברים, אנשים שמתגוררים לדוגמא בסמוך למעט זיתים ואלרגיים לפריחת הזיתים, ימצאו לנכון אולי להעתיק את מקום מגוריהם כשמעצם המרחק הפיזי, יוכלו להמנע מתופעות האלרגיה הנלוות לקדחת השחת. (זאת כמובן במידה ואין דברים נוספים המעוררים בגופם אלרגיות כמו פריחה של צמחים נוספים, אבק או לחילופין בעיות פיזיולוגיות אחרות שגורמות לאלרגיות).


הרפואה הקונבנציונאלית ביעילות יש לציין בתופעות הלוואי האלרגיות, תוך שימוש במגוון תכשירים מבוססי חומרים המכונים אנטי היסטמינים (היסטמין מופרש ברמות גבוהות כשאנחנו חווים תגובה אלרגית, דלקתית ובמקרי אסתמה. הפרשתו של ההיסטמין גורמת להרחבת כלי-דם וכיווץ שריר חלק) כמובן שבמקביל יש שלל מוצרים המסייעים לתופעות לוואי כמו גרד, נזלת שקופה וכו'.


במקרי אלרגיה קשים יותר, קיימת גם אופציית מתן חיסונים שלרוב מלמדת את הגוף או נכון יותר את מערכת החיסון להכיר קבוצת אלרגנים נפוצה או אלרגנים ספציפיים, מה שגורם בסופו של תהליך ליכולתו של הגוף להתמודד היטב עם אותם אלרגנים מבלי לעורר תגובה אלרגית של מערכת החיסון. אליה וקוץ בה בתהליך זה, משום שכל מפגש שני ואילך של מערכת החיסון עם אלרגן, מתפתחת תגובה אלרגית חזקה יותר מהמפגש הראשון, כך שבסופו של תהליך אכן יש "למידה" של מערכת החיסון, אך הדרך לשם עשויה להיות מלווה בהתקפי אלרגיה לא פשוטים.


חשוב לקחת בחשבון שמצבי אלרגיה יודעים להביא אדם למצבים מסכני חיים ולכן, אין להקל ראש בהתייחסות אליהם, משמע יש לבחור את הדרך המתאימה לכל אדם להתמודדות עם אלרגיות.


הרפואה הנטורופתית, מתבוננת במבט כולל ורחב על אלרגיות ומתבססת על מחקרים שנערכו בהקשר שבין אי-סבילות ואלרגיות למזונות, בנוסף לוקחת הנטורופתיה בחשבון הן את איכות תפקודה של מערכת העיכול על אבריה השונים, את רמות הסטרס בחייו של האדם נושא האלרגיות, את מצבה הספציפי של מערכת החיסון (אלרגיה מסמלת עודף פעילות של מערכת החיסון ובשל כך היא מכונה בעברית רגשת) וכמובן גם את הרכיב הגנטי. לפיכך, טיפול נטורופתי באלרגיות יכלול באופן טבעי בדיקה דקדקנית של תפקוד מערכת העיכול, יכולת הגוף לפרק בעיקר חלבונים, תפקודי כבד, חסר באנזימי עיכול, איזון חומציות, שלמות ותפקוד תקין ויעיל של המעיים, בדיקת מערכת החיסון תוך שלילת מומים מולדים או חסכים למיניהם, בדיקת יעילות תפקוד מערכת הנשימה, שלילת גנטיקה משפחתית שיכולה להשפיע ישירות או בעקיפין על היווצרותן של אלרגיות וכמובן רכיב רמות הסטרס בעולמו של האדם.

מכאן תוכלו להבין שהטיפול הנטורופתי במצבי אלרגיות עשוי לכלול מגוון רחב של אפשרויות טיפוליות בהתאם למה שמביא איתו כל אדם עם גופו ועולמו. אחד השלבים הראשונים העובדים ביעילות הוא הרחקה מגורםמעבר לתפריט היפואלרגני המסיר כל אלרגן ידוע מהתפריט, מאפשר תקופת שיקום ראשונית ובעיקר, בשלב ה-"אתגר" (הוספת מזונות אלרגניים בחזרה לתפריט) מאפשר ללמוד מי מהמזונות גורמים לתופעות אלרגיות לכל אדם – כשזה כמובן נתון אינדבדואלי ומשתנה בין אדם לאדם.


כשמתקבלות כל התשובות הרלוונטיות על תפקודי המערכות בגופו של מי שסובל מאלרגיות, ניתן לפתח פרוטוקול טיפולי מותאם אישית לכל אחד על פי הפיזיולוגיה שלו. יחד עם זאת, ישנם לא מעט דברים נוספים שניתן לעזור ולסייע הן במצבים אקוטיים והן במצבים כרוניים כשכאמור, מזכירה גם כאן, אלרגיה בהחלט יכולה להגיע למצבים מסכני חיים ולכן יש להתייחס אליה במלוא כובד הראש.

עולם צמחי המרפא מציע מגוון רחב של צמחים ספציפיים לטיפול במצבי אלרגיות אותם ניתן להתאים אישית בהתאם לתופעות המתבטאות אצל כל אדם באופן אישי. מן הסתם, תופעות האלרגיה יודעות להתבטא באופן שונה אצל כל אדם ולכן, יש להתאים את בחירת הצמחים באופן אישי ראשית למקור ושורש המופע האלרגי ובהתאם לתופעות האלרגיות בפאזת הקצה משמע בסימפטומים החיצוניים בהתחשב בעוצמתם.


גם לשמנים נדיפים יש לא מעט מה להציע באשר להתייחסות למופעי אלרגיות, הן במנורת שמנים באמצעות המערכת הלימבית/ריח והן באמצעות אמבטיות או רטיות עם שמנים שיודעות להקל מאוד על מצבי גרד (שימו לב שכל קירבה של מופע גרד לריריות כמו אף/עיניים/פה הוא סימן התראה ברור לפניה למיון).


רפלקסולוגיה, דיקור, הן בהחלט גישות טיפוליות שיכולות לתת מענה נקודתי טיפולי וגם תומך בטיפול הן בשורש הבעיה והן במערכות הנילוות.


לסיכום חשוב לי להדגיש, בין אם מדובר בקדחת השחת ובין אם מדובר באלרגיות ללא כל קשר לעונות מעבר (אף שאלו הזמנים הנפוצים להתעוררות אלרגיות), שימו לב שאלרגיות הן למעשה תגובה עוצמתית של מערכת החיסון לחומרים כאלו ואחרים מה שמצביע על פעילות עודפת ורוגשת של מערכת החיסון. היות ומדובר בתגובה מעל לנורמאלית, הרי שתגובה יכולה להתלקח מיידית ולגרום למצבים כפי שכתבתי לכם קודם מסכני חיים – כמו למשל עקיצות דבורים ושאר חרקים, כמו אלרגיה לאגוזים ושאר מזונות.. התסמינים של אלרגיה יודעים להגיע מאוד מהר ולהתלקח עוד יותר כך שצריך ממש להקפיד על קשר עין במלוא מובן המילה ולוודא שלא מתפתחים תסמינים מסכי חיים והיה ואלו קורים, יש לפנות בדחיפות לחדר מיון – זה לא משחק...

אלרגנים ידועים:

שימו לב - אלרגנים יכולים להופיע במוצרי קוסמטיקה, טואלטיקה וטיפוח, תרופות מרשם וגם ללא מרשם (OTC) חומרי יצירה, צעצועים, מזון של חיות מחמד – מה שמחייב אתכם לקרוא (כל פעם מחדש)את רשימת הרכיבים על המוצרים שאתם משתמשים בם.


 • חלב ומוצריו

 • ביצים - (אלבומין, גלובולין)

 • חיטה - (כלל חלבוני החיטה) הסובלים מצליאק אלרגיים לגלוטן

 • דגים – יש אלרגיה לסוג דגים ספציפי ויש ליותר מסוג אחד. ג'לטין שמקורו בהדרה ועצמות דגים עשוי להופיע גם במרשמלו, רטבים, תבשילים ומאפים.

 • בוטנים – עשויים להופיע גם , חמאת בוטנים, פיצוחים, דגני בוקר, חטיפי אנרגיה, תמרוקים, מוצרי קוסמטיקה, שמן תינוקות, סבון בלנאום הרמל ומזון לחיות מחמד.

בוטנים הם סוג של קטנית ולכן יש לבדוק גם אלרגיה לקטניות נוספות כמו עדשים, שעועית, אפונה, חומוס ותורמוס. גם סויה שייכת למשפחת הקטניות ואותה ניתן למצוא ברטבים, טופו, אדממה, רמפה, מיסו, ליצטין ותבשילים/מאפים.

 • אגוזים – פקאן, לוז, מקדמיה, מלך, קשיו, פיסטוק ושקדים גם, עשויים להימצא בפסטו, דגני בוקר, גרנולה וחטיפי אנרגיה, ממרחי אגוזים, ממרחי שוקולד (נוטלה למשל), חטיפי שוקולד, מרציפן, רטבים, נקניקים, גבינות טבעוניות (מבוססות אגוזי מקדמיה או קשיו), משקות חלב אגוזים, מוצרי טיפוח (לרבות לשיער), קרמים, סבונים

 • שומשום – טחינה, חלבה, חומוס (שמכיל טחינה), מאפים, רטבים, תבלינים (אורגנו זעתר ושומשום למשל) ותבשילים.

 • פירות – הפירות המובילים הם אבוקדו, אננס, אפרסמון, בננה, מנגו, קיווי


 

מסיכות רבותי, מסיכות

פורים מאחורינו ועדיין, אנחנו עוטים עלינו מסיכות גם כשהחג כבר הסתיים ופנינו לקראת פסח.. כמה מילים על הצורך שלנו במסיכות וכמובן מתכוני מסיכות טובות ויעילות לכל השנה..

נפלא חג פורים, ססגוני, יצירתי, מצחיק ומבדח עד דלא ידע אבל ביננו? ככה שאף אחד לא ישמע?, אנחנו משתמשים במסיכות כל השנה – אם ודאי יודעים, אני משוכנעת שכל אחד מאיתנו מודע לרגעים בהם הוא פוגש מישהו שהוא לא ממש מחבב ובכל זאת, פוליטיקלי קורקט הוא להתייחס באופן מכובד, להעלות על פנינו מסיכה שלא תואמת את מה שאנחנו חושבים עליו כי בפועל, אי אפשר לבוא חשבון עם כל אדם בכל מפגש, לפעמים זה לא נכון לנו לקריירה, לשמירה על שלום בית, על חברות עם מכרים משותפים או לפעמים ללא כל סיבה.


מסיכות נתפסות על פי רוב כמגננה, ככאלו ששומרות את מה שאנחנו חושבים ומרגישים אצלינו מבלי שנאפשר למי שמולנו לדעת את הלכי מחשבתנו או רגשותינו, אבל ישנם גם פעמים בהם אנחנו משתמשים במסכות על מנת להשיג אווירה, יעד מסויים – תחשבו על הרגעים שאנחנו נפגשים עם אחד מפקידי הממסד שאנחנו לא ממש אוהבים ובכל זאת, ברור לנו שגישה מחוייכת תקל על התהליך ואולי אפילו תסייע בעדנו לגייס אהדה מהפקידה שזה שהיה לפנינו בתור, השאיר אותה נסערת ומרוגזת...


מסיכות הן כלי עזר שכולנו משתמשים בו, רק צריך לזכור להסיר את המסכות במקום שהוא בית עבורינו, כשאנחנו מתבוננים אל תוך עצמינו פנימה כדי לא לאבד את האיזון שלנו מול עצמינו.


מסיכות פנים מסייעות לנו לנקות את העור, חלקן מסייעות להסיר חלקי עור מתים מעל שטח הפנים ולרוב כולן מזינות את העור באנזימים, לחות, חומצות למיניהן, ויטמינים ומינרלים. עצם הסרת חלקי עור מתים שנמצאים באופן טבעי על העור של כולנו, מאפשרת ניקוי, התחדשות ותחושה נפלאה של רעננות. תהליכי פילינג עשויים להיות במגוון עוצמות, החל בפילינג בייתי (גם הוא יודע להגיע בעוצמות שונות) וכלה מתכשירים ומכשירים יעודיים לקילוף עור הפנים למטרת התחדשות. כך או אחרת, שלב ניקוי הפנים משמעותי, אנחנו מבצעים אותו יום יום, אבל כדאי לפחות אחת לשבוע, לפנק את עור הפנים כדי לשמור על רעננות מראה ותחושה גם יחד – אם אתם מוכנים ויש לכם את הפנאי, נכון לטפח את העור שלנו מכף רגל ועד ראש ולא רק את הפנים עצמן.


כמובן שקיימים מוצרי מדף יעודיים לניקוי הפנים, כך כפי שוודאי ברור לכם, אני מעדיפה שימוש בחומרים טבעיים שקיימים לנו בבית או שקל להשיגם:

החומרים המומלצים לניקוי פנים הם אגוזים/שקדים, שיבולת שועל מלאה אלו יתפקדו כחלק המגרגר המסייע להשיל את שכבכות העור המתות ולנקות את נקבוביות העור. תוכלו כמובן להשתמש גם בקטניות כתושות לגרגרים ובכך תרוויחו גם את האנזימים או לחילופין את חומצות השומן מהאגוזים למיניהם.


ניקוי פנים 1: - כפית שקדים טחונים - כפית שיבולת שועל מלאה - קמצוץ מלח - כפית חומץ תפוחים

- טיפה שמן אתרי ריחן – שמן ריחן מסייע להסיר תאים שהאפירו, מחייה את גוון העור ומשפר את גמישות העור.

 • ערבבו את החומץ, המלח והריחן והוסיפו אליהם את השקדים ושיבולת השועל הכתושה. באצבעות לחות מירחו את התערובת על הפנים (אתם ודאי יודעים, אבל מזכירה שוב – לא ליד העיניים) השאירו למספר דקות ושיטפו היטב.

ככלל, עדיף תמיד להשתמש במים קרים או מקסימום פושרים עדינים לריענון העור.

ניקוי פנים 2: - כפית קטניות או אגוזים טחונים

- כפית שמן שקדים - טיפה שמן אתרי לימון


 • כתשו או טחנו לגרגרים את הקטניות/אגוזים, הוסיפו את השמנים וערבבו היטב. עסו את הפנים בתרכובת שהכנתם ושיטפו היטב את הפנים.


פפאיה ואננס, הם שני פירות המכילים אנזימי עיכול נפלאים, ניתן להשתמש בהם גם לניקוי פנים, האנזימים שבפירות אלו סופחים את התאים המתים מהעור ומותירים את הנקבוביות נקיות ואת העור במצב התחדשות ורעננות.

אני זוכרת את סבתי ע"ה משתמשת בקליפות פירות וירקות שהיו לה בבית, אותם כתשה והוסיפה שמן זית או אבוקדו (מזין בחומצות שומן) ומרחה על הפנים. כך שלמעשה, כל פרי או ירק, יכול להוות מסיכה טבעית לפנים, למרות הקושי להתסובב בבית עם רסק תפוחים על הפנים וזה בלשון המעטה 😊 ,עדיין זו אפשרות טבעית, זולה וטובה.


יש כמה סוגים של מסיכות, יש את אלו שמתייבשות ומתבקעות וצריך לקלף אותן מהעור כשהן יבשות לגמרי, יש מסיכות שזיקקו מבשר בקר את הקולגן והאלסטין הלא הם החומרים המגמישים את העור. יש מסיכות מבוססות ג'ל קריר על בסיס מים שהן קלילות ויש משחתיות וכבדות יותר שמתאימות לעור יבש שזקוק להזנה עוצמתית. אני אוהבת להשתמש בשמנים נדיפים, הם מביאים איתם סגולות נפלאות למגוון שימושים ולסוגי עור שונים או לצורך הבהרת פיגמנטציה על גבי העור. כך או אחרת, נכון להשתמש במוצר בסיסי להכנת מסיכה ואליו להוסיף שמנים לפי הצרכים והרצונות שלכם. מוצרי בסיס להכנת מסיכות ניתן למצוא בבתי טבע, חנויות קוסמטיקה טבעיות מוכרות (נמנעת מפרסומות אתכם הסליחה). מוצרים כמו טין, טין ירוק, טין הכובסים או קאולין לבן מהווים חומר בסיס נפלא להכנת מסיכה וקל למצוא את המוצרים.


מסיכה פשוטה ויעילה, שמנקה את העור, מגמישה ומחדשת את העור היא:

- 50 גרם טין ירוק - 2 כפיות קורנפלור


נוזלים: בכל פעם שתירצו להכין מסיכה, קחו כף מהתערובת והוסיפו לה נוזלים במידה מספקת כך שתהיה משחתית ובעלת יכולת מריחה. תוכלו להוסיף מים, חלמון ביצה ו/או שמנים לפי העדפתכם – ריחן כאמור עושה עבודה מצויינת, תוכלו פשוט להשתמש בשמן זית ולהוסיף טיפה של שמן אתרי לפי בחירתכם.


 • ערבבו היטב ושימרו בצנצנת מעוקרת.

 • בכל פעם שתרצו, השתמשו בכף אחת מהתערובת והוסיפו נוזלים לבחירתכם.


מסיכות מבוססות ג'ל שהן קלילות וקרירות יותר, מתאימות לרוב לכל סוגי העור. גם כאן תצטרכו להשתמש במוצר בסיסי עליו תוכלו להוסיף שמנים אתריים בהתאם לבחירתכם. מוצרי בסיס יכולים להיות אלוורה (תרכשו אלוורה שקופה ללא צבע או חומרים נוספים) או הכינו בעצמכם בסיס למסיכה מכדורוני טפיוקה. טפיוקה מזינה, עתירת חלבון, מרגיעה ומצננת.


 • הרתיחו 100 מ"ל מים, הוסיפו את הטפיוקה וערבבו עד שהכדורונים ימסו כליל ויהפכו שקופים.

 • סננו את הנוזל דרך גרביון ישן וצננו. ככל שהנוזל יתקרר, כך הוא יתקרש ויהפוך לג'ל.

 • כשהנוזל מתחיל להתקרר, הוסיפו עד חמש טיפות של שמן אתרי שמתאים לכם והרי לכם מסיכה מוכנה לשימוש.


 

אביב – מתחילים לנוע...

21/3 קובע את היום הרשמי לתחילת עונת האביב וכשזו מגיעה, אחרי עונת החורף הקרירה בה אנחנו נוטים להתכווץ, להסתגר – עם בוא האביב יש שמרגישים מכאובי עצמות ושרירים וזה הזמן להכיר לכם את ארניקה... Arnica Montana


צמח הארניקה מוכר ונמצא בשימוש בידי הרפואה האקלקטית כבר משנת 1500.

מדובר בצמח רב-שנתי, במקור מגיע מהרי אירופה, מתנשא לגובה של כשני מטרים ופרחיו נעים בין צהוב לכתום – בהם אנחנו משתמשים כדי להפיק את סגולות הפרח הנרחבות.

הסיבה שבחרתי לדבר על ארניקה דווקא בתקופה זו של השנה, היא שזו התקופה בה אנחנו מתחילים לנוע, אחרי החורף שהיא העונה בה אנחנו נוטים להסתגר בביתנו ובפרט השנה, לאור החורף המבורך בגשמים שדי עזרו לנו להסתגר בבית. עכשו, משעונת האביב מתחילה ואפשר כבר לצאת החוצה, לעסוק יותר בספורט בחוץ, הרבה מאיתנו נוטים להתחיל עם עצימות גבוהה מתוך במצב טוב געגוע לתזוזה והתנועה ובמצב פחות נחמד מתוך תסכול שיודע החורף להביא איתו כשאי אפשר לצאת החוצה.


כשאנחנו עושים ספורט בעצימות לא מתאימה, או לא מבצעים מתיחות וחימום שרירי לפני, או לחילופין סובלים מהתכווצויות שרירים של אחרי גם בגלל עצימות כאמור לא מותאמת וגם אם שכחנו או התעצלנו למתוח שוב את השרירים אחרי האימון. ארניקה התפרסם בעיקר סביב עבודה עם כאב, כאב שמקורו בשריר וכאב שיגרוני. מריחה של קרם/משחת ארניקה עושה עבודה נהדרת סביב שרירים תפוסים ומכווצים, בין אם אחרי אימון ובין אם כתולדה של מנח גוף לא נכון לאורך זמן או רוח קרה שנכנסה וכמובן, מסייע גם לכאבי מיפרקים על רקע של דלקות.


ארניקה מצויין לטיפול בהצטברות נוזלים/שט"ד (פיזור שטפי דם) מתוקף החומר נוגד הדלקת שבו. ארניקה גם מעורר פיזור נוזלים/דם הלכודים בשרירים, מפרקים, או רקמות חבולות וגם מעודד יצירת תאי דם לבנים שמסייעים בתורם לטיפול בנוזלים השונים במניעת דלקות מקומיות. במיוחד יודע ארניקה לבוא לשימוש אחרי ניתוחים וטיפולים ותרחישים קוסמטיים סביב הפנים ולפוגג שטפי דם ונפיחות המעידה על הצטברות נוזלים.

ארניקה מכיל חומרים אנטי אוקסידנטים (נוגדי חימצון) שבתורם מסייעים למניעת מצבי זיהום משני אצל אלו מאיתנו שסובלים מאקנה, סבוריאה, אקזמה, פסוריאזיס יבש (בפרט).


ארניקה יודע להגיע למדפים במספר תצורות, כקרם, משחה, שמן או גלובולים שבאים מעולם ההומיאופתיה. נכון הוא שארניקה הוא צמח תירפואתי נפלא, שנבדק בלא מעט מחקרים אבל עדיין, מדובר בחומרים פעילים ולכן, יש לקרוא היטב את העלון המצורף לכל תכשיר. בראש ובראשונה, חשוב לדעת שארניקה משתייך למשפחת המורכבים וישנם לא מעט אנשים שפיתחו אלרגיה למשפחת המורכבים כך שאנשים אלו, במידה והם רוצים להשתמש בארניקה, יוודאו ראשית על מקום קטן ולא סובל בגופם את התגובה לתכשיר, בכמות קטנה, יתנסו שוב תוך הגדלת הכמות באותו מקום ורק כשאין תגובה, יוכלו להמשיך הלאה לטיפול במקום הרצוי.

הגלובולים ההומיאופתיים של ארניקה, נחשבים למסייעים מאוד במצב של כאבים לאחר פציעות או הליכים כירורגיים למיניהם (כולל נקע/שבר) גם ברמת ההתמודדות עם כאבים וגם בהחשת שיקום רקמת חיבור. גם כאן, למרות שמוצרים הומיאופתיים מדוללים עד כדי שלא ניתן למצוא בם מולקולה שלימה של המרכיב עצמו, עדיין יש לנקוט באמצעי זהירות.


ארניקה לא מתאים לשימוש של נשים הרות או מניקות.

לסיכום, ארניקה מתאים לשימוש להרגעת כאבים על רקע שרירי או שגרוני, להפחתת מצבי דלקת, נפיחות, שטפי דם, ריפוי פצעים, נקעים וחבלות, דלקות ורידים, כאבי מפרקים, הגנה מפני זיהומים, כוויות, דיכאון ואף נמצא בשימוש גם במוצרי קוסמטיקה ובישום.


אם החלטתם להשתמש בשמן ארניקה, שימו לב שאין להניח/למרוח את השמן באופן ישיר על העור, אלא למהול אותו בשמן נשא במקרה של מריחה או בשימוש באמבט, יש להוסיף את מספר הטיפות המומלץ על גבי המוצר ולערבב היטב את המים טרם כניסתכם לאמבט.


 

עושים סדר. . .

עוד פחות מחודש, נצא שוב מעבדות לחירות עם תקווה שהבחירות תשכחנה והממשלה תתפקד, עם תפילה בלב שווירוס הקורונה יישאר רק בספרי ההיסטוריה, שוב נסב אל שולחנות החג "אז מה היה לנו שם" – כדברי הגששים, היתה התפרצות חצבת ודיוני חיסונים, היתה שפעת רגילה אבל קטלנית, היו בחירות ועכשיו קורונה – אפשר רק הכנות לקראת פסח כמו של פעם?בילדותי, היתה חלוקת תפקידים מאוד ברורה באשר לניקיונות הבית לפני פסח, התפקידים הוגדרו לפי הגיל ומן הסתם לפי הגובה ובהיותי הקטנה שבחבורה, והכי "קרובה" לפאנלים, אתם כבר מבינים שניקיון הפאנלים בבית היה התפקיד שלי..

איך שהוא, לא זכורה לי התקדמות בסולם דרגות הניקיונות לפסח, אולי כי עברנו דירה ובדירת המעבר הפאנלים היו עשויים לינולאום הזוי שנשטף ונרחץ יחד עם הרצפה שגם היא היתה "תפארת" לינולאום הזוי לא פחות.. בבית הבא הפאנלים היו חדשים ונקיים, אני כבר בגרתי כך שהבאה בתור שראתה אותם, היתה המנקה הקבועה שהתחלפה מדי תקופה. בפועל, רוצה לאמר שהיום כבר לא מכינים את הבית כמו שזכור לי מימי ילדותי – מה זה אומר עלינו?


ולמרות השנים שחלפו והמסורת שקיבלה תרגומים שונים בכל בית בישראל, רובנו עדיין משמרים את ערב ליל הסדר בצורה זו או אחרת, קוראים בזריזות את ההגדה עד הפסקת הארוחה ולא תמיד חוזרים אל הכתובים – משהו ב-"והגדת לבינך" מתפספס ואני תוהה אם זה רק בהקשר של ההגדה או באופן גורף – מה אתם אומרים?


היתכן שההבדלים בין הדורות כל כך גדולים? – היתכן שההבדלים בין הדורות מהווים מקור לאכזבות, חוסר הבנה ומריבות משפחתיות?


מתוקף היותי דור X, בת לדור הוותיקים ואם לדור Y ומתוקף העובדה שאני חשופה ומבחינה בשוני שבין הדורות המתחלפים להם באופן טבעי, החלטתי לפתוח גם בפניכם חלק ממחשבותי ואם בכך אתרום לקצת יותר שלווה סביב שולחן החג, ההכנות של לפני וההשלכות של אחרי – דייני בלשון המעטה...


מה נאמר עליהם, על דור הוותיקים, אלו שנולדו בין השנים 1945-1928 שלא לדבר על אלו שנולדו עוד לפני?, אלו שחלמו, עשו ואולי היו בין אלו שגם יזמו נדבכים בחיינו?, הם היו אנשי ערכים, אנשי אמונה בדרכם, אלו שחלמו והלכו בעקבות החלומות, גם כשהמחירים היו לא קטנים...


הם נטלו חלק בהקמת המדינה, לחמו במלחמות ישראל כשאלו, עוד היו קרבות שראו את הפציעות והמוות בעין בלתי מזויינת מבעד מסך, כשכלי הלחימה היו ידיים (היו אלו שתירגלו קפא"פ בנעוריהם במסגרות השונות – מי בכלל יודע היום מה זה קפא"פ ←קרב פנים אל פנים) ונשק ישן ומאולתר, אלו שידעו צנע, תלושי מזון, פנקס אדום וזכו לראות את התקומה נוסקת הרבה מעבר ל - אלעל תרתי משמע...


בני דור הוותיקים ידעו, הגות ורוח, ספר, שירה כתובה וכזו שרקדו ברחובות כשקמה המדינה, הם אלו שמיזגו הלכה למעשה את כל קצוות היהדות מקשת מרחבי הגלובוס ולמדו על בשרם סבלנות וסובלנות מה היא...


לדור הוותיקים נולד דור הבייבי בומרז (1962-1946), אלו שנולדו מתוך תקווה לתקומה, להוכחה שלמרות הכל, יכול נוכל לכל הצוררים באשר הם סביב הכדור, אלו הם בני הדור שנולד אחרי מלחמת העולם השנייה, לא מעטים מהם נולדו לשורדי השואה.


מעניין לראות שדור זה מתאפיין בחשיבה קלאסית, 17% מהם עוסקים במשרות ניהול בחירות, זה הדור שנושא על כתפיו התפתחות עצומה בכלכלת השפע בעולם המודרני, תוך חיזוק מעמד החבר'ה הצעירים שבחבורה. אפשר בהחלט לומר שהם הניחו את יסודות וניצני מרד ומהפכת החופש ושבירת המוסכמות שהתרחשה בדור הבא..


בני דור ה- X אליו אני משתייכת בגאון, ילידי 1976-1962 הביאו איתם את הצורך להיות שייכים, להיות פחות או יותר עם בני גילם. הם הדור שחווה קושי תעסוקתי ותקופת מיתון שהציבו בפניהם את הנוסחה יותר שעות עבודה=יותר משכורת, מה שיילד בהם את ההבנה שהעבודה והפרנסה נמצאת במקום הראשון, גם אם ואין בה סיפוק או עניין.


זה הדור שיצא עם החלום על השלום, על אהבה וילדי פרחים בוודסטוק, הם שרו על אהבה חופשית, על יחסי מין חופשיים וחוללו מהפיכה לא קטנה. כן, זה דור שלמד ובעט במוסכמות שהיו, הראשון להיחשף לתקשורת, הראשון למצוא שאפשר להיות יותר בבית מאשר סביב הפרנסה מחוץ לבית, הדור שהכיר לראשונה פרסום שיווקי באמצעים חדשניים כמו רדיו מפותח וטלוויזיה ביתית...


בני דור ה- Y שנולדו בין השנים 2000-1977 הם כבר דור חדש ומתפתח, מכנים אותם Multi-Tasking ולא בכדי, הם נולדו עם יכולות אחרות, מתפתחות והתקדמות משל החזיקו את אם הטכנולוגיה עוד בעודם ברחם אימם..


הם מהירים, מהירי הבנה ותפיסה, מסוגלים לבצע כמה משימות בו בזמן והם לגמרי הביאו איתם את ילדי האינדיגו והקריסטל ואת תופעת הקשב והריכוז או כפי שאני מכנה אותה, מופעי קצב וריקוד – פשוט כי הם מוכשרים יותר ויכולים.. (מה שמסביר לא מעט על ההבדלים בין הדורות, נסו לחשוב לאיזה דור שייכת מערכת החינוך בארץ ובעולם – תוכלו לראות את ההבדלים עם מערכות חינוך בסקנדינביה או שוודיה למשל).


בני הדור זה מתאפיינים ברצון עז להשפיע ולחולל שינויים, הם אינדיבידואליסטים, זקוקים למשוב מיידי, (עדיף אם אפשר קודם) ועדיף עוד יותר שהמשוב יהיה חיובי ומחמיא. זה דור שיודע לעבוד בעבודת צוות, להניע דברים קדימה, לפרוץ את גבולות הדמיון והידע הטכנולוגי שנולדו איתו ואליו חובר בנקודה זו ליכולות שלהם ולחלוטין מאיר את פני העולם בחידושים והמצאות. זה דור שמחפש מנהיגים, מנתורים ואנשים שיהוו עבורם מודל ומקור להשראה והתפתחות, הם פחות סבלניים, ודאי פחות סבלניים לחוסר סיפוק. זה הדור שמפנק את ילדיו, מתוך חסכי ילדות, גם אם והם לגמרי תולדה של תורשה בין דורית מהוריהם, זה הדור שילד ילדים שהם נסיכים, מלכים, נסיכות ומלכות (והמחיר עוד יגיע)

בני דור ה- Z הם הדור העכשווי, שנולדו החל מתחילת המילניום שנות ה-2000 הדור שחי את העולם במשחק וירטואלי שיתופי, הכל מהיר, זריז ובעיקר משותף ללא כל שהות בכל רשת חברתית עלי אדמות, אם תירצו, הם סוג של התפתחות או הקצנה של דור ה-Y שעוד מסוגל להבין אותם, את העברית השגורה בפיהם שהשתנתה לא רק בזכות הסלנג, אלא התקצרה באדיבות החיפזון, החיסכון בהברות שאפשר לוותר עליהן (נסו את כה במקום כן – למה להניע שפתיים אם אפשר שלא?)... זה דור שכמעט ולא הגיע לצאת לשחק בחצר משחקי ילדות, אין חמש אבנים (מה זה בכלל?), לא ארצות, ובטח לא סטאנגה או דודס... יחד עם זאת, למרות החיפזון, הברק שבמוחם ומסירותם לאין קץ לתקשורת המהירה בחסות הטכנולוגיה המתפתחת במרץ, הם כבר מזהים את היבטיה השליליים של הרשת החברתית באשר היא ומחפשים כבר את הדבר הבא, את העומק – יש, ללא ספק יש תקווה !!!


עכשיו,

נראה אתכם מחברים בין סבתא לדור הוותיקים שמתחילה את ההכנות לפסח בנר השמיני של חנוכה, יודעת מתי בדיוק היא רוצה שיבואו לצבוע לה את הבית, לאבק את הספרים, לבין נכדיה או ניניה מדור ה-Z שבקושי זוכרים מאיזה צד מדפדפים בספר או לחילופין לא ברור להם, למה צריך לצבוע את כתלי הבית פעם בשנה, דווקא באותה תקופה... פלא שזה חג שמכנס כל כך הרבה הזדמנויות חיכוך, ויכוח, ריב ומדון?


אז את ההבדלים אני משוכנעת שהבנתם, ודאי תמצאו אלפי דוגמאות ותובנות נוספות להוסיף מניסיונכם האישי (תלוי בני איזה דור אתם😊) אבל תודו (לפחות בליבכם פנימה) שדי נמאסו כל המריבות פעמיים בשנה סביב שולחן ראש השנה ופסח... מה עושים?


איך מרככים את הפינות שבין דור לדור, איך מקלים על פערי התפיסה והניסיון המצטבר מכל כיוון כך שכל בן דור משוכנע שדרכו היא הנכונה?


אני מודה שאני עדיין חוקרת ובודקת את התשובות לשאלות הללו בעצמי בתוך חיי הפרטיים, בהבדלים שהיו בין הדור שלי לזה של הורי עליהם השלום ואני מחזיקה ניסיון של 25 שנות הורות לדור Y קסום ומיוחד – אני משוחדת בגאווה.. ואני מוצאת שלא פעם התשובות התחלפו, השתנו אבל הכיוון הברור הוא היסודות, חיזוק הערכים החשובים בכל משפחה, שמירה על איזון, הדדיות ושותפות במה שיש מכל נדבך חיים אפשרי, תוך שקיפות ושימת דגש עצום על תקשורת (לפעמים כל כך קשה להבין את השפה שלהם – במידה ואתם מספיקים להבין מה יצא להם מבין השפתיים) ובעיקר בעיניים שלי, טיפוח מה שאני מכנה ביחד'נס, together – לא יודעת אם המציאו כבר פטנטים חדשים לאנושות, אבל ההזדמנויות להיות יחד ולצבור חוויות משותפות לטוב או לרע, עושות אותנו שותפים, קרובים, מבינים והתובנה הגדולה שהאירה את עיניי מאז מותם של הורי, היא שהירושה הגדולה הניתנת לנו, היא המורשת, המורשת שהם, הניגון האישי שכל אחד מהורי הביא איתו אל תוך חיי....


מקווה שהבאתי לכם חומר למחשבה, שמחה בעיקר שהתיזמון מביא את המגזין לעיניכם הקוראות קצת לפני שהחג מתחיל, כך שיהיה לכם (בתקווה) קצת פנאי לתת על הדברים את הדעת ואולי תספיקו להביא את הבשורה כל אחד למשפחתו באשר היא.


שנצא שוב לחירות, שנדע ימים טובים, שתשכח הקורונה בספרי ההיסטוריה ושיהיה חג חירות שמח.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page