גיליון ספטמבר 2019

עודכן: 3 במאי 2020

פתח דבר

אני אוהבת את הגיליון של חודש ספטמבר, כל כולו, כמו גם האווירה בחוצות חגיגיות שעומדת להתרגש עלינו, אישית אני חוגגת כל דקה כשמתחלפת העונה כשהלחות מצטמצמת, נעים עד קריר בערב ובבוקר, אני מתוודה בכל הזדמנות על אהבתי לסתיו ולחורף... כשהקיץ נאסף, אנו נכנסים לתקופה של התכנסות האופיינית לסתיו ולחורף וזה הזמן לזכור ולהזכיר כמה דברים:

  • זה הזמן להחזיר את הגופייה למלתחה – תלבשו, אל תהססו, גם אם וזה עדיין יום חמסין כיאה לעונת מעבר, הגופייה שומרת לנו על הריאות והכליות, שני האיברים האלו לא אוהבים קור

  • זה הזמן הנכון לעבור שני תהליכים משמעותיים המתקשרים ונסמכים האחד על השני, כשהאחד הוא תהליך ניקוי רעלים שצברנו במהלך הקיץ ומיד לאחריו, חיזוק מערכת החיסון – תשאלו למה בסדר הזה? – ובכן, מתחילים בניקוי הכבד, הכבד הוא האחראי על סינון הדם ובאופן טבעי, מערכת החיסון "מתגוררת" בדם ולכן, מתחילים קודם בניקוי הכבד ורק אז בחיזוק מערכת החיסון, כדי שיעבור עלינו חורף בקלות ובריאות ככל הניתן.


מתוך אהבתי לחגים ומסורת ישראל, בחרתי השנה לפנק אתכם בשלל מתכונים מיוחדים וטעימים לשולחן החג. אני מקווה שתאמצו בעיקר את הגישה, המתכונים נפלאים בכל ימות השנה ואתם בהחלט מוזמנים ליהנות מהם בכל עת.


בהזדמנות זו, מברכת את כולנו בשנה טובה ומבורכת,

שנעבור בשלום את תהליך ה-"בחירות" אלו של הנהגת ישראל וגם את אלו אותן אנחנו לוקחים בכל רגע בחיינו, בריאות איתנה, שלום ואחווה ואהבה בונה


חג-שמח ושנה טובה https://www.youtube.com/watch?v=e6Cow7eVl5Q


תמר.


 

רפואת הרמב"ם – הלכות אורחות חיים ותזונה


לו הנהיג האדם עצמו כמו שינהיג בהמתו אושר כבעליה היה ניצל מחולאים רעים ורבים. כי אתה לא תמצא אחד מבני-האדם יתן מספוא לבהמתו יותר מדי, אלא יעריכהו ביחס אליה לפי מה שתוכל לסבול – והוא יאכל יותר מדי מבלי שיעור ומחשבה כמו-כן, יחשוב עניני בהמתו ויגיעה והוא לא יעשה זה בגופו ולא ישים מחשבתו בהתעמלות, אושר היא העיקר הגדול בהתמדת הבריאות ובדחיית רוב החולאים.בסוף החודש נחגוג את ראש השנה ובזה אחר זה את חגי תשרי וכיהודים, יום טוב ומנהגי אבלות עוברים במטבח ומסייעים לציין את הווייתם – ככה אנחנו וכנראה לא בכדי, עם שעומד על הישרדותו משך כל כך הרבה שנים, הגיוני שישתמש במזון כמקורות הישרדותיים לציין ולאפיין את ההיסטוריה וההוויה שלו – מוגש לכם כחומר למחשבה..


השנה, החלטתי להביא את דבריו של הרמב"ם כלשונם, רגע לפני שנשב לשולחן ראש השנה וכל החגים שילוו אותנו בחודש תשרי הבא עלינו לטובה.


רבי משה בן מימון, נולד בשנת 1138 בעיר קורדובה שבספרד וגדל להיות מגדולי הפוסקים המוכרים לנו. הוא ללא ספק היה איש אשכולות, חוקר, רופא ומנהיג מבטן ומלידה.

הלכותיו של הרמב"ם שנכתבו לפני כל כך הרבה שנים, עדיין תקפות, נכונות, מושכלות ומפליא שהמסקנות אליהן הגיע לפני כל כך הרבה שנים, נולדו ממוחו הקודח והמחקרים שערך לאורך השנים בלא כל אמצעים שאנחנו מכירים בימינו אנו, אלא מתוך למידה והקשבה מלאה לגוף האדם.


"לא יאכל אדם עד שתתמלא כריסו, אלא יפחות כמו רביע משבעתו. ולא ישתה מים בתוך המזון אלא מעט ומזוג ביין. וכשיתחיל המזון להתעכל במעיו שותה מה שהוא צריך לשתות ולא ירבה לשתות מים ואפילו כשיתעכל המזון ולא יאכל עד שיבדוק עצמו יפה יפה שמא יהיה צריך לנקביו. לא יאכל אדם עד שילך קודם אכילה, עד שיתחיל גופו לחום או יעשה מלאכתו או יתיגע ביגע אחר. כללו של דבר, יענה גופו וייגע כל יום בבקר עד שיתחיל גופו לחום וישקוט מעט עד שתתישב נפשו ואוכל. ואם רחץ בחמין אחר שיגע הרי זה טוב ואחר כך שוהה מעט ואוכל."

שימו לב להצעתו של הרמב"ם, תהיו עסוקים במהלך היום "תייגעו" את גופכם בעבודה או בהליכה ורק אז, אחרי מקלחת ולאחר שתשיבו את נפשכם משמע תנוחו מעט, שבו לאכול – ש ב ו !, עדיף שלא תשתו מים במהלך הארוחה ואם אתם ממש רוצים לשתות, מהלו את המים ביין, למעשה מציע הרמב"ם לשתות רק אחרי הארוחה רק כשאתם מרגישים שאתם צורך להתרוקן (שירותים) ורק אז לדבריו, נכון לשתות. המשמעות המתבקשת מדבריו של הרמב"ם הוא לשמור על ריכוז חומצות העיכול וספיגה מירבית של הנוטריאנטים המצויים במזון שזה עתה מתעכל, רק לאחריו נכון מבחינתו לשתות מים. אם ננתח את דבריו, הרי שגם נטורופתיה ואסכולות טבעיות נוספות ממליצות לשתות לפני הארוחה ולהמתין ככל הניתן (לפחות 20 דקות) לאחר הארוחה ורק לאחריה לשתות כשהטעם המוביל הוא שמירה על ריכוז חומצות העיכול להשגת עיכול יעיל ומיטבי – הגיוני..


מעניין שהרמב"ם ממליץ לא להתמלא בזמן הארוחה לגמרי, אלא להותיר מעט מהמזון בצלחת – במילים אחרות, אל תתמלאו יתר על המידה, ארוחה כבדה ומלאה מדי מעמיסה על מערכת העיכול.

מופלא לראות את המלצתו של הרמב"ם לאכול רק כאשר הגוף כבר "התחמם", נסו לחשוב על הרכבים של פעם, בפרט בחורף היינו מתניעים את הרכב, מחכים שיתחמם קצת ורק אז יוצאים לדרך כשהמנוע "התחמם". גם הרפואה הסינית (קיימות הקבלות רבות בין הרפואה הסינית והיהדות לרבות הלכות הרמב"ם ובכלל זה הגישה עצמה) מצביעה על הצורך להכין את הקיבה לקבלת המזון בארוחה ובכלל זה אחד מתפקידיו של הטחול האמון על "הבשלת" המזון לפני פירוקו והטמעתו בגוף.


אכלתם?, שבו, תנוחו, תנו לגוף להשקיע את האנרגיה בעיכול ופירוק המזון והטמעתו בגוף. כל פעילות שתבצעו לאחר האכילה, תפריע לעיכול שלם ומלא של המזון.


"לעולם כשיאכל אדם ישב במקומו או יטה על שמאל ולא יהלך ולא ירכב ולא ייגע ולא יזעזע גופו ולא יטייל עד שיתעכל המזון שבמעיו. וכל המטייל אחר אכילתו או שיגע הרי זה מביא על עצמו חלאים רעים וקשים."

זה הזמן שלכם לשאול על שום מה ההטייה לשמאל? ובכן, היות והכבד האנושי מצוי בצד ימין, הרי שממליץ הרמב"ם לאפשר זרימת דם חלקה לכבד כדי למקסם את תהליך העיכול.


"כשירצה אדם לאכול בשר עוף ובשר בהמה כאחדאוכל בתחלה בשר העוף וכן ביצים ובשר עוף אוכל בתחלה ביצים. בשר בהמה דקה ובשר בהמה גסה אוכל בתחלה בשר דקה, לעולם יקדים אדם דבר הקל ומאחר הכבד."