גיליון מאי 2019

עודכן: 3 במאי 2020


פתח דבר


שלהי האביב הישראלי מאתגר אותנו בכל רגש אפשרי בקשת הרגשות העולה וצפה בשגרה היהודית ישראלית, זו המציפה אותנו מדי שנה, הרי שהשנה קיבלנו מנה נוספת בניחוח אבק שריפה, עשן, רסיסי פצצות ושאר מנופצים אנשים פצועים וארבעה אנשים שקיפחו חייהם, משפחות שלימות ומאגר חברים ומכרים לטובת..... נוסיף לקלחת גם את כל נפגעי החרדה, אלו שיודעים שמדובר בפגיעת חרדה ואלו שאינם מודעים לכך וחיים עם התופעות והסימפטומים גם מבלי לכנות אותם בשם.


מתוך כל הכאוס הזה, מתוך השואה קמנו וקמים בכל פעם מחדש אל התקומה, אל מדינה שחוגגת השנה 71 שנות להיווסדה.. שוקקת, מתפתחת, מובילה בלא מעט תחומים ברחבי הגלובוס.


אין לי עניין לעסוק בפוליטיקה או מחשבות אסטרטגיות, אך יש לי עניין להתבונן על הרוח, הרוח היהודית והישראלית, זו שמשמרת בנו את הכוחות וממציאה לנו בכל פעם מחדש את הבחירה והיכולת להמשיך הלאה למרות פרעה, היטלר וחבר מרעיו וגם חברי כנופיות הטרור השולטים בעזה.(כן, היו וישנם עוד רבים המבקשים להשמידנו) זו הרוח הזו, שמביאה אותנו שוב ושוב לתקומה חרף ולמרות כל המאורעות ו"המהמורות" שאורבים לנו על כל צעד ושעל, אלו האנשים שפותחים את ליבם ובתיהם כשהדרום מופגז ללא הרף ומארחים אנשים שלא ראו מעולם, אלו אנשי הדרום שאירחו כשנסראללה הפגיז את תושבי חיפה והצפון, אלו האתרים המאפשרים משחק ובילוי למשפחות שנפתחים חינם עבור כל מי שבסביבה בעתות מצוקה, אלו האנשים הקסומים שמשמחים את החיילים בכל סוף שבוע ומביאים עד אליהם לנקודות האיסוף והתחב"צ קצת אוכל בריח וטעם של בית, לא משנה איזה בית, יש שם רוח, נשמה והמון אהבת אדם ואת זה, לא פרעה, המן, כנופיות טרור ואף איראני או כל צורר אחר לא ייקח מאיתנו, זה בדיוק הייחוד והאיחוד שלנו.


https://www.youtube.com/watch?v=nli5tcV RjG4


 

פּוֹל

למען הסדר הטוב והשפה העברית התקינה, הגרגרים החביבים שמופיעים בחנויות ובשווקים לתקופה קצרצרה שכל כך מאפיינת את האביב הישראלי קוראים פּוֹל ובערבית, פוּל. אם כבר עשינו סדר בשמה של הקטנית הנהדרת הזו, נעניק לה גם את הכבוד המגיע לה ונעדכן כי זו כנראה הקטנית הוותיקה ביותר המוכרת לנו, אנחנו מדברים על ותק נכבד של כ-10,000 שנה – כבוד !

יתכן שקלות גידול שיחי הפול והשימוש הנרחב הן לבני האדם והן כמספוא וסגולותיה של הקטנית, הם אלו ששימרו אותה לאורך השנים.

פול מגיע אל מדינות הים-התיכון ממרכז אסיה ומשם התגלגל לארצות אירופה. שיחי הפול עולים יפה, מעוטרים בפריחה לבנבנה יפהפייה ומזיכרונות הילדות שלי, יכולה לשתף אתכם שמלאכת קטיף התרמילים היא עונג לא מבוטל בלשון המעטה.

בישראל נפוצים שני זני פול, האחד "חממה" כשהתרמיל בהיר ומאורך והשני "בלאדי" כהה וקצר מזן החממה ואם מצאתם פולי בלאדי צעירים, תוכלו בקלות לאוכלם עם התרמילים (קליפה). אם כבר הגעתם לשוק/מרכול ומצאתם את אחד הזנים והם טריים ומזמינים כל כך, תוכלו לרכוש כמות גדולה, חילטו את התרמילים ועצרו את התהליך בהשריית מי-קרח, הוציאו את הפולים מהתרמילים, ייבשו אותם היטב והכניסו אותם לשקית או כלי אטום והכניסו למקפיא – כך, תוכלו ליהנות מאספקה שוטפת עד העונה בשנה הבאה (תלוי כמה רכשתם ובכמה השתמשתם).


במאה גרם פול נמצא:

110 קלוריות, 7.6 גרם חלבון, 19.65 גרם פחמימות, 0.4 גרם שומנים, 5.4 גרם סיבים ו- 71.54 גרם מים.


ויטמין A (מ"ג) 1 , ויטמין B1 (מ"ג) 0.097, ויטמין B2 (מ"ג) 0.089, ויטמין B3 (מ"ג) 0.711 , ויטמין B9 (חומצה פולית) 104 מק"ג, ויטמין B6 (מ"ג) 0.072, ויטמין B5 (מ"ג) 0.157 (סך הכל 1.23 ויטמינים ממשפחת ויטמיני B),

ויטמין K (מ"ג) 2.9, ויטמין E (מ"ג) 0.02, ויטמין C (מ"ג) 0.3.


5 מ"ג נתרן, 268 מ"ג אשלגן, 1.01 מ"ג אבץ, 125 מ"ג זרחן, 43 מ"ג מגנזיום, 1.5 מ"ג ברזל ו- 36 מ"ג סידן.


שני המוטיבים הבולטים בפול ניכרים באחוזי שומן נמוכים וכמות חלבון נאה, מה שהופך את הפולים למוצר גלם שבהחלט שווה להוסיף לתפריט, בפרט אם אתם (כמוני) אוהבים את הטעם.


אבל עוד לא סיימנו עם סגולותיהם של הפולים ומסתבר, שנבטים של פולים הם מקור מצויין לפיטואסטרוגנים אותם אנחנו מוצאים לרוב במוצרי סויה.


פיטואסטרוגנים, הם תרכובות צמחיות (לא סטרואידים) המבנה המולקולרי של פיטואסטרוגנים גורם להם להיקשר להורמונים ולהפעילם כשלמעשה, נשים בשלבים בחייהן משתמשות בפיטואסטרוגנים (ממקור צמחי כאמור) במקום להשתמש במוצרים הורמונאליים סינטטיים. בנוסף, מחקרים מראים השפעות של פיטואסטרוגנים על ריכוז ופעילות הורמוני המין בגוף כשבמקביל, מחקרים אחרים מראים השפעה של פיטואסטרוגנים על קולטנים העלולים לגרום להתפרצות נוספת של סרטן השד(כמובן אצל נשים שכבר חוו סרטן מסוג זה).


מחקרים משנות ה-90 של המאה הקודמת בדקו יעילות שימוש בפיטואסטרוגנים לנשים בגיל המעבר שחוות תופעות גיל המעבר ובעיקר גלי חום והזעות לילה. תוצאות המחקרים המבוקרים דאז, הצביעו על השפעה מטיבה של כ-30% על תכיפות ועוצמת גלי חום כך שהמלצתם של המחקרים לעיל היתה להשתמש בתזונה עתירת פיטואסטרוגנים או לחילופין בתוספי מזון בהתאם לקצובה היומית המותרת עפ"י FDA על מנת להשיג שיפור בתסמיני גיל המעבר.

המחקרים נוספים מתקופה זו מראים דווקא הגנה של פיטואסטרוגנים בפני סוגי סרטן שונים, הגנה מפני מחלות לב, דלדול מאגרי סידן (אוסטיאופורוזיס) כך שהדעות עדיין חלוקות ואין תמימות דעים באשר לשימוש באסטרוגנים שמקורם ממוצרי סויה.


משהבנו את תפקידם של פיטואסטרוגנים, נוכל כעת לחזור לפולים וללמוד שנבטי פולים נמצאו עשירים ביותר בפיטואסטרוגנים (אף יותר מפול עצמו).


פיטואסטרוגנים בכמויות נכבדות נמצאים אמנם במוצרי סויה אבל לא רק, נוכל למצוא אותם גם בצמחי מרפא (כמו תלתן אדום, קוהוש שחור, בטטת בר, שורש קודזו, סרספרילה, אספסת ודונג קוואי) אבל באופן זמין לאכילה (ללא שימוש בטינקטורה >מיצוי אלכוהולי של צמחי מרפא<) נוכל למצוא בכמות אף גבוהה מזו שיש במוצרי סויה, בפולים ובפרט בנבטי פולים.


חשוב להבין שככל שנשים מתבגרות, רמות הורמון האסטרוגן בגופן הולך ופוחת, זו הסיבה שנשים בגיל המעבר חוות תופעות הנלוות לגיל המעבר כמו למשל גלי חום הידועים. פיטואסטרוגנים בעלי מבנה מולקולרי גדול אך עם קשרים כימיים לא חזקים המאפשרים למולקולות להקשר לקולטני הורמונים שכמותם בגוף כאמור פוחתת עם ההתבגרות. הבעיה היא שכאמור הם עלולים להיות בעלי השלכות סרטניות.


ככל שהתזונה מכילה פיטואסטרוגנים, כך עשויה השפעתם להקל על סימפטומי גיל המעבר.