top of page

קונפיטורת תאנים - המלכה...


בתמונה קונפיטורת תאנים בתהליך הכנה

קונפיטורת תאנים היא מלכת הקונפיטורות - מכינים אותה כשהקיץ כמעט נושק לסתיו, זו עונה קצרצרה של התאנים וכשהן ממש לקראת סוף העונה, זה הזמן לרכוש תאנים - אפשר ירוקות, אפשר שחורות - אני אוהבת לשלב חצי חצי...


קונפיטורת תאנים נקראת "המלכה" כיוון שהיא אהובה על כולם, היא לא מתוקה מדי, הפרי מצליח להשתמר נפלא בבישול והגרגור הטבעי של התאנה מגיע מפויס משהו ובחורף, לצד ספל תה מהביל זה לגמרי חגיגה.

יחד עם זאת, תלמדו משהו מאבא שלי ובקיץ, כשחם ולחות בלתי נסבלת בחוץ, קחו כפית קונפיטורה תאנים, הוסיפו קוביית קרח ומים קרים, ערבבו ותתענגו לכם...


אתם לגמרי יכולים להגיש כדור גלידת וניל משובחת וכפית נדיבה של קונפיטורת תאנה מעל הכדור - שילוב מושלם והולך נפלא עם כמה עלי נענע או גרניום לימוני


בתמונה גרניום לימוני
בתמונה: גרניום לימוני


בתמונה תוכלו לראות את הגרניום הלימוני, אותו אתם מכירים ודאי מהגינות הציבוריות.


תקטפו עלה ותמוללו אותו בין האצבעות כך שתוכלו להתרשם מהריח הנפלא שלו וכמוהו גם הטעם.


באסכולות הריפוי הטבעיות משתמשים בגרניום לימוני לטיפול וטיפוח העור, לדלקות העור, טיפול בכתמי עור, קופרוזים (נימי דם), ריענון העור, לטיפול בנשירת שיער וגַּלָקְטָגוג-משמע מסייע לעידוד ייצור חלב אם לנשים מניקות


עלי גרניום לימוני מוכרים בעולם הקולינרי כתוספת למיני מתיקה ואפילו קפה שחור כך למדתי לאחרונה - טעים ומיוחד להפליא

בתמונה תאנים שחורות ירוקות חצויות בבישול לקונפיטורה

הרכש האחרון

של תאנים הביא 2 קילוגרם פרי בדיוק (אחרי מיון איכות הפרי וקטימת הפטוטרת)

מיץ מלימון עסיסי ונדיב

1 תפוח עץ קלוף ופרוס או חתוך לקוביות כולל גרעיני התפוח עתירי הפֱּקְטִין שמסמיך את נוזל הריבה

480 ג' סוכר !!!מילה ברשותכם על כמויות הסוכר - ריבה מכינים ביחס של 1:1 בין כמות הפרי לכמות הסוכר, אלא שאני תמיד מנסה לחסוך את כמות הסוכר ראשית כי אני לא אוהבת מתוק מדי ושנית משום שככל שאני מעמיקה בלמידה, כך אני מבינה את השפעת הסוכר על הגוף שלנו ואני מעדיפה להשתמש כמה שפחות.


אופן ההכנה:

לסיר רחב וגבוה מכניסים את כמות הסוכר ומכסים את הסוכר במים. כעת יש לתת לחום להמיס את הסוכר אליו אני מכניסה לימון סחוט (יש קונפיטורות/ריבות שאני מכניסה פלח לימון על קליפתו אבל לא במקרה הזה).

בשלב הבא אני מוסיפה תפוח עץ, מעדיפה מסוג גראנד סמיט ירוק חמוץ

נותנת לסוכר, מים, לימון והתפוח להגיע כמעט לרתיחה ומוסיפה את כל הפרי

- את התאנים אני חוצה רק כדי לוודא שהן לא מביאות אורחים מהטבע (תולעים מאוד אוהבים תאנים) יחד עם זאת, ישנו זן תאנים מאורכות וצרות שאני משאירה שלימות - אבל זו קונפיטורה שונה....כשאמצא אותן בשוק אביא את הצילומים והמתכון גם יחד.


כשכל הפרי יחד, בשלו את הריבה על אש בינונית ומעלה - לא הכי גבוהה אבל מעל מחצית יכולתה עד שכל הנוזלים מתחילים להתאדות והרוטב מסמיך.


לרוב כשמכינים ריבות, נהוג להכניס לפני תחילת ההכנות צלוחיות לפריזר כדי שיקפאו לבדיקת סמיכות הריבה - הפעם לא השתמשתי בטריק החביב הזה, משום שמדובר בקונפיטורה ואני לא משאירה הרבה נוזלים , אלו מכם שמעוניינים ביותר נוזלים, מוזמנים לבדוק את מידת סמיכות הנוזלים בשיטת הצלוחיות המוקפאות.


את תהליך עיקור הצנצנות אני מתחילה ממש לפני תחילת הכנת הריבה/קונפיטורה או כל מה שאני רוקחת במטבח.

ההתחלה עוברת דרך המדיח לניקיון משמעותי ומיד בתום תכנית המדיח, הצנצנות והמכסים עוברים ישירות לתנור האפייה, 180 מעלות למשך בערך 45 דקות. אני משאירה את הצנצנות בתנור סגור עד שהריבה מוכנה לעבור לצנצנות.


כאן חשוב להוסיף שאני מעבירה את הקונפיטורה/ריבה כשהיא עדיין חמה לצנצנות, מכסה בנייר אפיה ומבריגה את המכסה, משאירה לצינון שלם ומכניסה למקרר.


ריבות/קונפיטורות שאינם מכילים מספיק סוכר כמו במקרה הנוכחי, זקוקים לשירותי קירור באדיבות המקרר כדי למנוע תהליך עובשים - סוכר הוא חומר משמר וכשלא שמים מספיק סוכר, יתכן וייווצר עובש בשכבה העליונה של הריבה.לבריאות


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page