top of page

גיליון פברואר 2019

עודכן: 3 במאי 2020


פתח דבר


פברואר מופלא חובק בחובו חורף ואביב גם יחד, מי מוכן לגלות לי איך הטבע יודע מתי להעיר את השקדיה? את פרחי הבר בשדות? את העלווה החדשה המוריקה את עצי החורש הערומים?

זו תקופת תפר קסומה ומיוחדת, בין שלהי החורף וראשית האביב, בה מוריק הנוף שדות ירוקים ועלוות עצים רכה וככל שנה, אני רואה בכך את הבטחת הטבע, לתחילתו של מחזור חיים חדש, דור חדש, המשך של חיים ותחילתם של חדשים. זו בדיוק התקופה בה תוכלו למצוא יום שמש אביבי וחמים ויום סוער וגשום למחרת מבלי להניד עפעף, זה חלק מייחודה של התקופה המגוונת הזו, המביאה איתה את כל מגוון תופעות מזג האוויר יום אחרי יום בערבוב ובלבול שלם ולכן, זה בדיוק הזמן להזכיר, גם אם האוויר מתחיל להתחמם, עדיין חשוב להקפיד ללבוש גופיה שתעטוף ותשמור על הריאות והכליות מפני הרוח הקרירה, זו בדיוק התקופה בה אנחנו חשופים ביתר שאת להתקררות של סוף החורף ותחילת האביב. המשיכו לשמור על לבוש עוטף ומחמם.


קריאה נעימה ומועילה,

שלכם כתמיד,

תמר.


 

ציפורן חודרנית

מי שחווה ולו פעם אחת בלבד מופע של ציפורן חודרנית, מרגיש עכשיו למקרא שורות אלו את הכאב מזנק בקו ישר מהבוהן עד המוח ולא משאיר מקום לעשות שום דבר חוץ מאשר הכאב המעיק הזה... הישארו אופטימיים, יש בהחלט מה לעשות גם כדי להקל וגם כדי למנוע הישנות התופעה...


יש לא מעט סיבות שיודעות לגרום לגדילתה של ציפורן חודרנית/חתרנית ואף שברוב המקרים ציפורניים שכאלו נוטות להתפתח בבוהן הראשונה (הגדולה), הרי שהתופעה יכולה להתרחש בכל אחת מבהונות הרגל ואף בכמה מהן בו בזמן.

 • יתכן שהתופעה התחילה מגזירה לא נכונה של הציפורניים, יתכן ונחבלתם, נתקלתם, או חפץ רב משקל נפל על הבוהן הספציפית.

 • נעילת נעל שלוחצת את האצבעות האחת אל השנייה ולא משאירה להן מַנָח מרווח ורגוע, זה נכון גם לגבי גרביים צמודות (בפרט גרבי ניילון למיניהם) שלוחצות את האצבעות האחת אל השנייה. יתכן שזה המבנה של כף הרגל שלכם כשהבהונות דחוסות האחת כלפי השנייה, לפעמים זה אפילו גנטי.

 • התקלחתם או יצאתם מהבריכה ומיד נעלתם נעליים מבלי שניגבתם היטב את כפות הרגליים ובפרט את הבהונות עם דגש על המרווחים שבין הבהונות.

 • אם אתם נוטים לפתח חום וזיעה מוגברים בכפות הרגליים והבהונות במיוחד, אם אתם משתמשים בסוג "נחות" של מדרסים שאינם סופגים את הלחות העודפת של כף הרגל.

 • אם אתם סובלים מהשמנת יתר, סכרת, הפרעות הורמונאליות, אי ספיקה לבבית, אי ספיקה כלייתית או האלוקס ואלגוס (גדילת העצם בכף הרגל בחלקה הפנימי הגורמת לשינוי במבנה העצמות בכף הרגל).

 • התעבות של הציפורניים על רקע של פטרת, שינויים הורמונאליים או גיל מתקדם.

 • ולקינוח, אם אינכם שומרים על הגיינה מספקת של כפות הרגליים ו/או סובלים מפטרת או קנדידה מפושטת.

יתכן ורק אחת מהסיבות והגורמים המובאים לעיל הם הסיבה הגורמת לכם לגדילת ציפורן חודרנית, אך בהחלט יתכן שכמה מהסיבות המופיעות לעיל מצטרפות יחד וגורמות להתלקחות דלקת מקומית וכאמור יתכן שגם זיהום וכו'.


מצב ראשוני- מבטא נפיחות, אודם סביב המקום הנקודתי, כאב במגע ולפעמים גם בצקת סביב.

מצב מתקדם- מתבטא בסימני המצב הראשוני ובתוספת סימני זיהום כמו חום והפרשות מוגלתיות.

מצב חריף -יפגין דלקת כרונית, שגורמת בתורה לגדילת עור פראי סביב, כלומר עור עודף שמקשה ומחריף את הכאב והיכולת לטפל.מה עושים?

ראשית, הקפידו על הגיינה שוטפת של כפות הרגליים ובפרט על הבהונות והמרווחים ביניהן.

טיבולו את כפות הרגליים בקערה עם מים חמימים וסבון, על מנת לרכך את העור – זה בפני עצמו עשוי להעניק לכם קצת שקט מהכאב. (בפרט אם תוכלו לבצע את התהליך הזה מספר פעמים ביום)

מיד אחר שייבשתם היטב את הבהונות וביניהן, תוכלו להשתמש במשחה אנטיביוטית באופן נקודתי במקום הכאב וסביבו, על מנת למנוע התפתחות זיהומית. לחילופין תוכלו להשתמש בכל קרם שיש ברשותכם בשילוב 3 טיפות של שמן עץ התה הידוע בסגולותיו האנטי פטרייתיות, אנטי בקטריאליות (חיידקיות)– שמן עץ התה גם מחטא וגם משמש לשיכוך כאב. ככלל, כל מריחה של כל קרם או שמן אתרי כולל עיסוי מקומי, יסייעו להזרים דם לבוהן הכואבת ובכך להזרים "חיילים" של מערכת החיסון לאיזור שבתורם יסייעו להחלמה.

אם הציפורניים עדיין נוקשות ומכאיבות (יש להניח שהן גם מעובות), כשהרגליים שלכם בתוך המים בקערה, שפכו ישירות על הציפורן סודה לשתייה וטבלו חזרה את הרגל במים בעדינות, על מנת שהאצבע הסובלת גם תהיה במים וגם תחזיק אבקת הסודה לשתייה – מה שיאפשר ריכוך של הציפורן ורגיעת הכאב.

הקפידו לייבש היטב את הבהונות, השאירו אותן להתאוורר ככל הניתן ומרחו אותן בשמן עץ התה, בפרט בציפורניים הבעייתיות.


אם אינכם יודעים לגזור נכונה את ציפורני הבהונות, תוכלו להיעזר בפדיקוריסטית קלינית שזה חלק מעבודתה, דאגו לתאם ציפיות והסברים מפורטים לפני תחילת העבודה.


במידה וכל הטיפים הללו לא עזרו ועדיין יש סימני דלקת וזיהום, גשו לפדיקוריסטית קלינית שאתם סומכים עליה, יתכן והציפורן עדיין בעומק העור והבשר ומחוללת את הכאב, הדלקת וכולי תקווה שלא הגעתם לזיהום.

במידה וגם שלב הזה לא עזר, קיימות מרפאות המתמחות בטיפול בציפורניים חודרניות ומציעות שני סוגי טיפול נוספים: לייזר ותהליך כירורגי – מטרת שניהם היא "ללמד" את הציפורן לגדול במסלול הטבעי שלה מבלי לחרוג.


לא נסיים את הכתבה מבלי להתבונן גם על הפן הרגשי כפי שמציעה לואיס היי בספרה "רפא את גופך", לדבריה של היי ציפורן חודרנית מצבעיה על דאגה ורגשות אשמה בנוגע לזכותנו להתקדם... מדבר אליכם?


 

ניקוי רעלים 2019.....פסח בא

שנה סינית חדשה החלה ממש לפני עשרה ימים (5.2.2019) זו שמביאה איתה את ניקוי רעלים 2019 - מחזור ראשון יוצא לדרך (17/2/19)אחד הדברים שלמדתי בדרכי בשיפוץ בית/חדר, בשלב ראשון לפנות הכל החוצה, כך שאוכל לראות את המקום במלוא הפוטנציאל שלו ואוכל לקחת החלטות מושכלות – נסו לתאר לעצמכם שיפוץ חדר כשכל תחולתו מפריעה לכם לתפקד בחדר בחופשיות ובנוסף, כל החפצים שלכם סופגים את האבק והצבע במידה והחלטתם לצבוע – נשמע קצת הזוי – לא?

בדיוק באותה הגישה אני מתייחסת לגוף. פעמיים בשנה (לפני הסתיו והאביב) אני עוצרת לכמה רגעים, לניקוי רעלים, כדי להמשיך הלאה עם כוחות מחודשים, מבלי לסחוב את שאריות החורף בגופי..

מעבר לעובדות הפיזיולוגיות המהותיות של תהליך ניקוי רעלים, אי אפשר להתעלם מהשיפור העצום ברמה הרגשית לאחר ניקוי רעלים. הרעלים שמצטברים בגופנו מכילים בחובם גם רגשות תקועים, כעסים, תסכולים ואלו בתורם, משתחררים גם הם במהלך ולאחר תהליך ניקוי רעלים, יחד עם התנופה של ההתחדשות שמביא איתו כל שנה מחדש האביב, התחושה שלאחר הניקוי היא עילאית ובעיקר, מאפשר לנו לנוע קדימה בקלות עם שיתוף פעולה מלא הן של הפן הפיזיולוגי (של הגוף) והן בפן הרגשי.


בידקו את עצמכם....

 • אם קשה לכם לקום בבוקר ולהתחיל להניע את היום החדש שזה עתה נולד.

 • אם אתם מתעוררים משנת לילה ואתם עייפים, מתים לחזור לישון וקשה לכם להתאושש.

 • אם התעוררתם עם כאב ראש שלא מניח לכם, בין אם מדובר בכאב ראש עמום או כזה שלא מאפשר לכם לעשות משהו.

 • אם אתם סובלים רבות מכאבי ראש ומיגרנות

 • אם קמתם עם בחילה או תחושת מלאוּת לא מוסברת.

 • אם הצואה שלכם נראית אחרת, מריחה אחרת ממה שאתם מכירים ורגילים, המרקם שלה שונה או אם אתם מרגישים צריבה בפי-הטבעת לאחר ההתרוקנות, אם הצואה שלכם אינה מרוכזת במרקם אחיד ושלם אלא מפורקת, עם חלקי מזון שלא עוכלו עד תום, אם הצואה שלכם צפה ולא שוקעת באסלה או לחילופין אתם צריכים להשתמש בכמות גדולה של נייר טואלט לנגב.

 • אם אתם עייפים ולאים במהלך היום, סוג של התנהלות כבדה, הכל לוקח לכם יותר זמן, אם אתם חסרי סבלנות יותר מבעבר.

 • אם התזונה שלכם מבוססת על חומרים מתועשים, חומרי צבע, טעם וריח, תזונה מהירה שניתן לרכוש "על הדרך".

 • אם אתם סובלים מצרבות, נפיחות בבטן ואחרי הארוחה הגדולה אתם ממש עייפים וכבדים וכל מה שאתם רוצים, זה רק לישון.

 • אם יש לכם שקיות או עיגולים שחורים מתחת לעיניים

 • אם אתן סובלות מחוסר איזון הורמונאלי המתבטא בווסת לא סדירה או הגעתן לגיל שאני מכנה "גלי גיל" – בו אתן סובלות מגלי חום ומתחילתה (וגם המשכה) של תקופת המנופאוזה.

 • אם אתם נוטלים תרופות לאורך זמן, גם אם מדובר רק באקמול או כל משכך כאבים.

 • אם אתם נוטים לכעס, עצבנות, חוסר סבלנות או פרצי זעם. אם שמתם לב שהסבלנות שלכם, היא כבר לא מה שהיתה פעם.

 • אם אתם נוהגים לשתות אלכוהול בכמויות גדולות, אם אתם מעשנים, אם אתם משתמשים בסמים ואפילו הקלים שבהם.

 • אם אתם חולמים חלומות קשים או סובלים מסיוטים.

 • אם יש לכם מצבי רוח משתנים או שאתם נוטים לדכדוך ועגמומיות, נשים – אם סבלתן או סובלות מדיכאון שאחרי לידה.

 • אם יש לכם דלקות, אדמומית בעיניים, אם העיניים צורבות או וירוסים מתארחים אצלכם בעיניים (כולל שעורה) ואפילו אם הראייה נחלשה במהלך התקופה האחרונה.

 • אם הייתם חולים יותר במהלך השנה החולפת, התקררתם שוב ושוב ולקח לכם יותר זמן להחלים.

 • אם ידוע לכם (לפי בדיקות הדם) שיש לכם עודפי שומנים בדם.

 • אם צד ימין של גופכם נחבל יותר, כואב יותר, איטי יותר.

 • אם אתם מרגישים שאתם יותר חשופים ברמה הרגשית ונעלבים, נוחים להתרגז מבעבר.

 • אם אתם מכירים את משמעות תפקידי הכבד וחשוב לכם לשמור על בריאותכם.


עניתם תשובה חיובית על-3 מהשאלות? –

זה הזמן להצטרף לניקוי רעלים....

תהליך ניקוי רעלים מבוסס תזונתית בליווי תוספים טבעיים כמובן, שמסייעים לגוף להפטר מכל הרעלים שהצטברו בתאים, ברקמות ובאיברים ומפריעים לתיפקוד יעיל ולתחושה שלכם.

קיימות דרכים רבות לניקוי רעלים, חלקן אגרסיביות ומהירות ואחרות מתונות שמונעות "טראומה" נוספת לגוף מעבר לרעלים שמכבידים על תיפקודו היעיל.


ב- 17/2/2019 יוצא לדרך מחזור ראשון של ניקוי רעלים בליווי מלא שלי, ארבעה מפגשים (אחת לשבוע) בני שעתיים, הכולל הסברים מלאים, תפריטים, מתכונים, סיוע בדיקור, קבוצת תמיכה צמודה ופעילה ואפילו מתנה לכל משתתף.

מוזמנים לפנות אלי לקבלת פרטים מלאים.


אלו מכם שמעוניים לארח בביתם את קבוצת ניקוי הרעלים במחזורים הבאים, מוזמנים לפנות אלי ולהינות מהטבה משתלמת.

(תמר- 054-2575728)


 

Brassic Rapa לפת

הסיפור המקורי על אליעזר והגזר, מספר על אליעזר והלפת, אבל הלפת לא מתחרזת, לא מוכרת וגם נחשבת כבר שנים לירק פשוט וזול – גם על המקום המכובד בסיפור המופלא היא נאלצה לוותר לטובת הגזר המתחרז והחינני...

החקלאים שבינינו מכירים את הלפת ועליה כמספוא, אבל פעם, לפני שנים רבות, היה לה מקום של כבוד במטבח היווני, הרומאי, המצרי והסיני העתיקים – אפילו במשנה היא מוזכרת - הגיע הזמן לעשות כבוד ללפת, אף שהיא צנועה ולא מתבלטת, יש לה סגולות שבהחלט כדאי להכיר ולאמץ לתפריט....


אחרים מאיתנו מכירים את הלפת מצנצנת הכבושים, בין אם היא סמוקה בבורדו של סלק באותה צנצנת ובין אם לאו, היא לחלוטין מקבלת עליה את הטעמים שבצנצנת, פריכה ונהדרת.


ב-100 ג' לפת תוכלו למצוא:

28 קלוריות בלבד, 0.9 ג' חלבון, 6.43 ג' פחמימה, 0.1 ג' שומן, 67 מ"ג נתרן, 1.8 ג' סיבים תזונתיים, 91.85 ג' מים, 15 מק"ג חומצה פולית, 21 מ"ג ויטמין C, 30 מ"ג סידן, 11 מ"ג מגנזיום, 27 מ"ג זרחן, 191 מ"ג אשלגן, לוטאין, קרוטנואיד וויטמינים ממשפחת ויטמיני B ושפע חומצות אמינו נכבד.


שווה להכיר לטעום בצורות בישול שונות או טרייה. עכשיו, כשהחורף בעיצומו, זה ממש הזמן שהלפת מככבת בשווקים ובמרכולים.

ניתן למצוא לפתות בגדלים שונים. דווקא הלפתות הקטנות מתוקות וטעימות יותר ואילו אלו הגדולות הן אלו שצברו אורך חיי מדף ארוכים ותוכלו לחוש בכך על פי כמות הסיבים התזונתיים שניכרים בלפתות הגדולות והבוגרות. בישראל משווקים שניים מתוך שלושים סוגי הלפת הקיימים בעולם, האחת לבנה וחלקה (וו'ייט גלוב) והשנייה סגולה לבנה (לפת סגולת קודקוד). הלפת הלבנה מתוקה ועדינה ולעומתה סגולת הקודקוד מגיעה עם עקיצה דקה של חריפות.


כבודה שארוזה בכל 100 גרם לפת, מאפשרת ומנגישה באדיבות הטבע סגולות ששווה לדעת:


 • לפת מכילה כמות נאה של בטא קארוטן (נוגד חימצון) ונוגדי חמצון נוספים שמקורם בוויטמיני C ו-E, לכן נכון להשתמש בלפת לכל תהליכי ניקוי רעלים נקודתיים כמו גם לאורך השנה, לפינוי פסולת מהגוף. למצבי עצירויות או שיקום אחרי מחלה, דלקות מפרקים ומחלות כרוניות שפינוי פסולת מהגוף ימנע החרפתן.

 • ב-100 ג' לפת ניתן למצוא 40 מ"ג אומגה 3, לעומת 12 מ"ג אומגה 6, מה שהופך את הלפת שימושית לדיכוי מצבי דלקת. לא מדובר בכמות עצומה, גם הספיגה של אומגה שלוש מן הצומח פחות איכותית מספיגת אומגה שלוש שמקורה מהחי, עדיין נכון לשלב לפת בתזונה אנטי דלקתית בפרט למחלות כרוניות מבוססות דלקות אינפלמטוריות (שאינן זיהומיות).

 • כמות הסידן והאשלגן בלפת מעודדים שמירה על איכות העצמות שלנו ולכן בכל מצב של גדילה או לחילופין דלדול עצם/אוסטיאופורוזיס, נכון לשלב לפת בתפריט הקבוע.

 • סיבים תזונתיים שקיימים בלפת מסייעים למצבי עצירות, שיפור העיכול, בניית מצע אופציונאלי לחיידקי מעיים ידידותיים וכמובן באותה נשימה מייצר שובע. חשוב לזכור שבכל פעם שאנחנו מוסיפים סיבים תזונתיים לתפריט, בהתאם יש להוסיף מי שתיה רציפים ובכמות נאותה (זיכרו לבדוק את צבע השתן כדי לדעת ששתיתם מספיק) על מנת שלא לייצר עצירות שמקורה בעודף סיבים וחסך נוזלים.

 • כמות השומן המועטה שבלפת הופכת אותה לירק שמתאים לתהליכי שמירה על משקל. לפת נוחה וטעימה לאכילה גם בבישול, אפיה וגם במצבה הטרי.

 • לוטאין וקרוטנואיד המצויים בלפת, חשובים לבריאות העיניים. מחקרים מראים שבכוס לפת, יש 7000 מק"ג לוטיאן המהווים %70 מהקצובה היומית המומלצת והיות והלפת מצטיינת בנוגדי חימצון וחומצות אמינו, היא בהחלט מהווה ירק חשוב לשמירה על בריאות העיניים.

 • מזרעי הלפת נהוג להכין שמן, שמן קולזה המתאים לשימוש לתיבול סלטים ותבשילים.

 • הרפואה העתיקה ממליצה להשתמש בעלי לפת למצבי מצוקה רגשית וקדחת. מיץ מלפת טרייה יעיל לטיפול במצבי צרידות, ליחה, יובש בפה ובאף, לעידוד מצב רוח (על רקע שפע חומצות האמינו שבלפת) וטיפול באבני כליה.


מתכונים המשלבים לפת:


סלט לפת חמוץ חריף

- לפת סגולת קודקוד שטופה היטב ופרוסה דק 2 גזר שטוף ופרוס דק - מיץ מלימון עסיסי - 1 X פלפל אדום חריף - 2 Xשיני שום כתושות - שמן זית, מלח


שטפו ופרסו דק את הירקות, קצצו את הפלפל החריף דק, כתשו את שיני השום וסחטו מיץ מהלימון. הניחו הכל בקערה, ערבבו וקיבלתם סלט חמוץ פיקנטי שמתאים לליווי כל ארוחה או כתוספת לכריכים.


צ'יפס לפת אפוי:

- לפת בינונית פרוסה כמו צ'יפס או פוטטוז (שמיניות לאורך)

- 6 כפות שמן זית * שימו לב להוראות * - 2 כפיות פפריקה מעושנת

- 2-4 שיני שום לטעמכם

- מלח הימליה או מלח ים אטלנטי, פלפל שחור גרוס


חממו תנור ל-200 מעלות, חיתכו את הלפתות או כצ'יפס רצועות או כשמיניות והכניסו לקערה.

השתמשו ב-2 כפות מהשמן על מנת לשמן את התבנית בה אתם משתמשים, את ארבעת כפות השמן הנותרות הוסיפו לקערה וערבבו היטב. פזרו את הלפתות בשכבה אחידה בתנור ואפו כ-20 דקות עד הזהבה, היפכו את הלפתות ואפו שוב עד הזהבת הצד השני כ-15 דקות.


לפת מקורמלת בתנור:

אפו את הלפת בתנור, עם הקליפה, עד שהיא מתקרמלת )לאחר כחצי שעה או 45 דקות, בטמפרטורה של 200 מעלות(. בשיטה זאת, בתוספת של שמן זית ומלח ים, הלפת מתקבלת בטעמה הטבעי.


יש שאוהבים להזליף סירופ אגבה או מולאסה על גבי הלפתות לפני האפייה.


אם לא הוספתם סירופ מתוק לאפיה, תוכלו להשתמש בלפתות המקורמלות כבסיס למרק ירקות קרמי עשיר וקטיפתי או לחילופין כפירה שורשים.


 

הומוציסטאין

שנים ארוכות, אולי אפילו ארוכות מדי, הניחה הרפואה את הכולסטרול ובפרט את ה-LDL המכונה הכולסטרול "הרע" כקו ראשון לבעיות לב וכלי דם, אבל שכחו להכניס למשוואה (התודעתית ציבורית) את ההומוציסטאין.מחלות לב וכלי-דם הפכו בעשורים האחרונים למחלות הרווחות בקרב הציבור, בעיקר על רקע אורחות החיים שסיגלנו לעצמינו באדיבות הקידמה, כמו גם התזונה – לא רק מה שאנחנו בפועל מניחים בצלחת, אלא לעומק המרכיבים מהם מכינים את המזון שלנו (שינויים הנדסיים, שימוש בחומרי הדברה, הורמונים ועוד).

חשוב לזכור שגם אורחות החיים מאיצים בנו, מלאי סטרס ומתחים ובמקביל התזונה דלה ומתועשת – השפעתה בהתאם על הגוף ותיפקודו.

כולי תקוה שאתם מודעים לקשרים וההקשרים שבין תזונה מתועשת, עתירת חומרים שהגוף האנושי לא מכיר וגם לא פועל במיטבו באדיבותם ובמקביל לתוצאות של אורחות חיים המהירים והלחוצים הנהוגים בעידן המילניום, כיוון שהשילוב בין שני אלו, גורם לגוף האנושי לפעול בצורה כזו שנוצרים ומופקים חומרים בגוף שהגוף סובל מעומסים של חומרים אלו, כמו גם מחסכים של ויטמינים ש"מתבזבזים" כשתהליכים אנזימתיים בגוף מתרחשים במהירות רבה מהרגיל כתוצאה מאורחות חיים ותזונה לקויה כאמור.

הומוציסטאין הוא חומר רעיל שמופק בגוף האדם כתוצר לוואי של חילוף חומרים של חלבונים (בפרט חלבון מן החי). הגוף מפרק את ההומוציסטאין לחומצה אמינית מתיונין המשמשת לשמירה על גמישות וטונוס העור, משתתפת בשמירה על רכות השיער וחוזק הציפורניים. מתיונין משמשת כנשאית למינרלים חיוניים כמו אבץ וסלניום החשובים לתיפקוד תקין של מערכת החיסון בעיקר ככולאת מתכות כבדות בתהליכי ניקוי הגוף


ככל שאנחנו במצב מאוזן, כל החומרים בגופנו מאוזנים, הרי שבריאותנו טובה כשלמעשה, רוב הבעיות הבריאותיות שלנו הן תולדה של חוסר איזון.


ככל שכמות ההומוציסטאין בגוף מועטה, הגוף יודע לפרק את הרעלן (הומוציסטאין) ולהפטר ממנו בדרך הטבע אל הביוב המרכזי, אולם ככל שרמת ההומוציסטאין הגוף גדלה והולכת, הגוף לא מצליח לפנות את כמויות הרעלן ומכאן ברור שלהומוציסטאין יש את השפעותיו על הגוף, מערכותיו ותפקודיו.


זה הזמן להבין את המשמעות של עודפי הומוציסטאין שמטיילים בכלי הדם וכמו שבוודאי הבנתם, היות וכלי הדם הם הנתיב המוביל את ההומוציסטאין בדם, מטבע הדברים, כלי-הדם יהיו הראשונים להיפגע מעומסי הומוצסיטאין.

עודפי הומוציסטאין גורמים לדלקות בכלי הדם ובכך תורמים תרומה "נדיבה" להיווצרות טרשת עורקים, חסימת עורקים והתגבשות טסיות וקרישי דם – אני מניחה שהמשמעות מוכרת וברורה לכם.

אחרי שהנחנו את האחריות המלאה להיווצרות עודפי הומוציסטאין על כתפי אורחות החיים והתזונה המתועשת בעידן המילניום, חשוב להזכיר ולדייק שמצבים של חסכי ויטמינים ממשפחת B וליתר דיוק: B6, B9, B12 בפני עצמם גורמים יודעים להפחית את רמת ההומוציסטאין בגוף.


אם הזכרנו בתחילת הכתבה שאורחות החיים והתזונה המערבית גורמים ל-"בזבוז" ויטמינים ממשפחת ויטמיני B, ברור יותר כעת מדוע יש יותר ויותר אנשים בעלי רמות גבוהות של הומוציסטאין בדמם שסובלים מטבע הדברים מבעיות לב וכלי-דם אך לא רק, עודפי הומוציסטאין בדם קשורים גם ליתר לחץ דם, קרישי דם, מחלות מעיים דלקתיות, אלצהיימר, בעיות פריון והפלות חוזרות, לידת וילדים עם חך שסועה, בעיות בתעלה הקרפאלית בשורש כף היד, עיכוב התפתחות פיזית ושכלית עד לכדי פיגור והפרעות פסיכיאטריות, היפותירואידיזם.

יחד עם זאת, קיימת תופעה גנטית נוספת שגם היא משפיעה בתורה על הצטברות כמויות גבוהות של הומוציסטאין בדם, המדובר באנזים המכונה MTHFR. בתחילת שנות השבעים של המאה הקודמת, גילו החוקרים שקיים קשר ישיר בין רמות גבוהות של הומוציסטאין בדם לבין רמה ירודה של האנזים MTHFR וכפועל יוצא, נצפתה רמת קרישיות גבוהה בדם על כל השלכותיה כאמור. המופע הגנטי לעיל, משפיע על יכולת הספיגה של חומצה פולית (ויטמין B9) ומכאן מערער( שיודעים לפרק ולמגר עודפי הומוציסטאין – אנשים המוגדרים בעלי MTHFR הומוזיגוטי (הטרוזיגוטיים – גם ילקו בחוסר יכולת לספוג חומצה פולית, אבל במקרים מועטים ופחותים מאלו ההומוזיגוטיים באופן ניכר)

למרבה המזל ובאדיבות המחקרים, ניתן בקלות לפתור את בעיית עודפי ההומוציסטאין בדם בין אם מקורה בפגם גנטי (MTHFR הומו/הטרוזיגוטי) חסכים תזונתיים או על רקע אורחות חיים במילניום באמצעות נטילת תוספים יעודיים שגם אותם ניתן להתאים בהתאם ליכולת הספיגה.

בדיקת דם מאפשרת לבדוק את רמות ההומוציסטאין בדם כשהתשובה, נותנת שיקוף ברור הן לגבי רמת החשיפה לפתולוגיות בהן מעורב הומוציסטאין כפי שמוסבר לעיל והן לגבי חסכי ויטמינים שנטילתם תאפשר לאזן את פינוי עודפי ההומוציסטאין ושיפור הבריאות ותקינות מערכות הגוף ותיפקודיו.פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page