top of page

גיליון פברואר 2023 - מגזין באופן טבעייש בי אהבה / מילים ולחן: ארקדי דוכין


בין האפל לנסתר

בעולמנו המר

אומרים שיש עוד תקווה

קוראים לזה אהבה

ומחכים לבואה


בין האתמול לעתיד

בין האוצר לתחתית

אומרים שיש עוד תקווה

קוראים לזה אהבה

ומחכים לבואה


בין הבלבול לאסון

תדעו שיש פתרון

קוראים לזה אהבה


בין הזיוף לאמת

בין כל מה שחי למת

ישנה אהבה


יש בי אהבה

והיא תתעורר ותיגע

יש בי אהבה

והיא תנצח


בין השפיות לשינה

בין הילדות לזקנה

אומרים שיש עוד תקווה

קוראים לזה אהבה

ומחכים לבואה


בין האתמול לעתיד..תודה,

תודה ארקדי דוכין, על מידת הרגישות והאנושיות הקסומה בה כתבת ורקמת את הקשר הכל כך מיוחד בין האדם והטבע... בשיר הקסום הזה, בחרתי לפתוח את גיליון פברואר למגזין באופן טבעי – הכי באופן טבעי שאפשר – בעיקר משום שפברואר לעניות דעתי, הוא החודש בו הטבע יודע להציג את מעשי האהבה וכל מחולות הקסמים בין שמים ואדמה – אדמה ושמים....


העלווה מוריקה את המרחבים והשדות, הדבורים רוקדות האבקה ומקנחות ביצירת דבש בריאות מתוק, קרן שמש מלטפת יום חורף (והשנה..... עוד לא החלטתי אם זה קיץ חורפי או חורף קייצי, אבל כל יום שמש בחורף הוא סוג של מתנה מהטבע לאנושות להרחיב בה את הנש(י)מה)

כל שנה מחדש, כשהסתיו והחורף מגיעים סוף סוף להרוות את האדמה החרבה של הקיץ, אנחנו חוזים במעשי אהבה בין גשם משמים ואמא אדמה, פלא שכמה חודשים לאחר מכן, מוריקה האדמה כאישה בשלה הרה?


פברואר,

החודש הזה בו אנחנו מציינים את יום ההולדת לפרח, לאילן ולגן הוא בין הדברים היציבים בחיינו.

העצים, השדות, המטעים והפרדסים תמיד נמצאים שם עבורינו לאורך ההיסטוריה האנושית ובלעדיהם – היינו אוכלים עדיין מָן מהשמיים ... שווה לקחת zoom out לזכור להוקיר טובה ותודה לאמא אדמה, לטבע הזה שמזין אותנו, שומר עלינו בתוך מסגרת יציבה ובטוחה, נותן לנו את האדמה לחיות עליה ולקיים חיים של ממש מתוכה עליה ובעזרתה...ואם להפליג במחשבות אולי אזוטריות משהו, אז גם האהבה הזו שאנחנו נושאים אליה עיניים ומעסיקים עצמינו חיים שלמים באהבות אלינו, למשפחה, לחברים, לאהובים היא נדבך שעומד במרכז חיינו ובלעדיו, אין טעם לחיינו...אין דלק למשא של מסע החיים ובהיותו איתנו – אנחנו במלוא אוננו, במלוא יצירתנו וכוחנו ובלעדיו, בלעדי האהבה רבותי, אנחנו מתים מבפנים חלק בחלק, חתיכה אחר חתיכה עד טיפת תאי האהבה האחרונים


אל תאמינו לי - תמיד אני מבקשת, תפקחו עיניים, תנו לסקרנות להניע ולהוביל אתכם, חפשו אצל הפולניה ההיא שיודעת הכל – נו, גברת גוגל, חפשו מחקרים – תיראו איך נראים צמחים אהובים, תיראו ילדים אהובים שליטפו אותם ותקשיבו היטב לצמחים שלא דיברו אליהם או חלילה דיברו אליהם במילים שהכי פחות מזכירות אהבה, תיראו מה קורה להם – תיראו מה קרה לילדים יתומים שלא הרגישו מעולם מגע יד או גוף של אדם – כמה זמן הם החזיקו בחיים לדעתכם...? אל תאמינו לי, תבדקו, תשאלו, תחקרו לעומק גם את עצמכם ותיווכחו כמה כוח נותנת לנו אהבה וכמה כוחות מתפוגגים לנו מהגוף, מהנשמה ומהיכולת שלנו לעשות דבר מה בלעדי אהבה...תבדקו, תבדקו, תבדקו..... (זו תזכורת מצויינת לכולנו)


האדמה הזו עליה אנחנו מקיימים חיים ולוקחים אותה ככל כך מובנת מאליה, משולה בעייני לחבל הטבור שלנו בני האדם לטבע (אני אעז ואכתוב הוויה, אפילו קיומיות)


ככל שאנחנו חסרים את מערכת היחסים האישית איתה, כך אנחנו נישאים על כנפי הקידמה, אבל המחיר הוא איבוד אדמה – במקום עיבוד אדמה, הקשר עם אמא אדמה הוא נטו אהבה פשוטה – מול לגמרי מינוס אהבה, זו שזקוקה לגיבוי של בלונים, תכשיטים ושאר סממנים של "כאילו" הדבר האמיתי – ההוא שמרגישים בגוף, הרגש הזה שמוכנים לעשות דברים כאלו ואחרים למען נפש אהובה (תחשבו מה אנחנו עושים בשביל הילדים למשל) כי בפועל?, בפועל אף אחד מאיתנו לא זקוק לטו' באב כדי להביע אהבה, ליום האם כדי להוקיר תודה לאמא, או מה שהפך לימים ליום המשפחה, אנחנו לא צריכים את חצות הליל בין השנה הקודמת לחדשה כדי לנשק ולהתנשק, אנחנו לא זקוקים לדובונים ושוקולדים כדי להרגיש אהבה אבל כולנו, בלי יוצא מהכלל, כל היצורים ואני אכלול כאן את היונקים (למרות שבעיני מדובר בכל החי והצומח ללא כל הבדל) זקוקים לאהבה... אנחנו במיטבנו כשאנחנו אוהבים ואהובים...


אחת המזכרות שהשאיר לנו אהוד מנור הלחין מתי כספי ושרה ריקי גל הן המילים -


"מה זאת אהבה?, מה זאת אהבה?, מה היא מחדירה לעורקיי? - שאוכל כך להמשיך ללא תנאי

שאוכל כך להמשיך ללא תנאי

שאוכל כך להמשיך ללא תנאי

שאוכל כך להמשיך

כל חיי"...מאחלת לכולנו המשך חורף נפלא

שנאהב ונהיה אהובים מכל הלב

שלכם כתמיד,


תמר.

 

עצים / מילים: אריק איינשטיין, לחן: שלום חנוךכל כך הרבה עצים יש בעולם

אז תחת איזה עץ לשבת,

שהצל ייפול עלי כולו

ויהיה לי טוב.


כל כך הרבה ימים יש בעולם

אז תגיד באיזה ים לשחות?

שהחוף יהיה תמיד קרוב

ויהיה לי טוב.


כל כך הרבה מילים יש בעולם

אז איך אדע מה את חושבת,

כל כך הרבה "אולי",

כל כך הרבה "אבל"

כל כך דומים אנחנו בעולם.


כל כך הרבה דרכים יש בעולם

אז איך אוכל לבחור בדרך

שבה אלך לי עד הסוף

ויהיה לי טוב.


כל כך הרבה מילים יש בעולם...


*


תודה גם לאריק איינשטיין על שירו המקסים שמביא את דבר העצים – (האמנם?, או שאיינשטיין ממשיל את בני-האדם לעצים?) גם אנחנו, בני-האדם, עצי השדה רוצים לדעת על איזו דרך לפסוע, כדי שיהיה לנו טוב....


תיראו כמה חכמה יש לו לטבע, אני לא מחדשת לכם שום דבר – אבל אני כן רוצה לחדד, להזכיר ולהאיר – להעלות על נס, את הטבע ואמא אדמה כי בסופו של דבר, כל כך הרבה דברים שאנחנו מכירים כחלק אינטגרלי מהקדמה הם למעשה שיקוף של הטבע, העתקה מדויקת של מנגנונים בהם משתמשים הצמחים בטבע כדי לשרוד מועתקים לתרופות המוכרות ביותר שרובנו משתמשים בהם - ללא עמלה או קרדיט לצמחים, לטבע או אמא אדמה...הרפואה הסינית התבוננה שנים רבות בטבע ולמדה לשקף אל חכמתו באמצעות חלוקה לחמישה אלמנטים ובהם אדמה, מתכת, מים, עץ ואש ולדבריהם, כל הטבע מושפע מהקשרים וההקשרים שבין האלמנטים, כל אלמנט או יסוד משפיע על האלמנט הבא אחריו (ישנם גם יחסים אחרים בין האלמנטים, אבל זה כבר סימסטר ב')


כל אלמנט, משפיע על האלמנט הבא אחריו, מזין אותו כשכל המעגל המחזורי הזה, מסמל את תהליכי החיים שלנו – קל לראות שדי בחוסר איזון בין האלמנטים השונים, כדי לעורר חולי – בין אם פיזי, רגשי או נפשי...


אבל כמילות השירים הנפלאים, אנחנו מוזמנים ללמוד מהטבע, אז בואו נלמד כמה דברים מהעצים – הרי די לנו להתבונן על העצים כדי להחליט איזה סוג עץ אנחנו רוצים להיות – אנחנו יודעים להבחין בגזע, בעלווה, בנוף העץ ואפילו בשורשים או בעיניים של העץ (מיד ניגע בכל הפרטים לעומק) כדי להחליט מה בדיוק אנחנו רוצים:

אם תתבוננו או תקשיבו שוב לחמשת האלמנטים על פי התורה הסינית תוכלו לראות שהעץ מוזן על ידי אלמנט המים וזה ברור לנו שבלי מים אין חיים לנו וגם לחי וצומח אחרים – עוד מבט אחד יראה לכם שמי שמזין את האש הוא העץ, טוב – גם כאן הדברים ממש פשוטים וברורים, אלא שזו בדיוק החכמה, הפשטות הזו שכובשת ומנצחת ושווה להבחין בה, שווה להעמיק וללמוד ממנה...


אנשים שאלמנט העץ הוא האלמנט הדומיננטי בם (בכולנו יש את כל האלמנטים, אבל אלמנט אחד הוא הדומיננטי) הם אנשים גבוהים, לרוב רזים או בעלי מבנה גוף מאורך וצר (בבסיס, הניחו בצד השמנה ושינוי מבנה גוף בגלל למשל הריון) , הם אתלטיים, ספורטאים/ספורטיביים ו-גמישים, הם בעלי גוון עור ירוק בפנים, גברים בעלי זקן צפוף ועבות – גם אם הגברים הללו מתגלחים, נוכל


בקלות לראות קו גילוח ברור וכהה וצפיפות שיער גבוהה, מבנה פנים של משולש הפוך כלומר, מצח רחב – יתכן קמטים במצח, סנטר קטן ומחודד.


הם בעלי כפות ידיים יחסית קטנות ועדינות, ישבן עגלגל שיודע לפרוץ לצדדים וכפות רגליים פרופורציונאליות למבנה הגוף (כמו כפות הידיים) יחסית קטנות.


הם יארחו במיתרי הקול שלהם קול חזק וברור – רמקול הוא הדבר האחרון שהם זקוקים לו, שומעים אותם היטב גם בלי ויש לכך סיבה, בהמשך הכתבה תוכלו ללמוד שאנשי העץ הם שרי צבא ולא רק במובן המילולי של המילה, זו המהות שלהם – רפול, אהוד ברק הם אנשי עץ (עכשו ברור יותר – נכון?, אפילו העמידה שלהם מסגירה את האלמנט הדומיננטי שבהם)


אנשי עץ דרוכים ומוכנים לזינוק בכל עת, עבודה פיזית ועבודה תחת לחץ לא מטרידה אותם, שם הם במיטבם – רק תנו להם את ההזדמנות ותיווכחו בעצמכם.


המוח שלהם עובד סביב השעון בלי הפסקה, הם תמיד מתכננים את הצעד הבא קדימה, הם ג'אמפיים, "עצבניים" ונוטים למצבי תיסכול ואפילו התפרצויות זעם אבל מול כל האש המתפרצת הזו, הם מאוד רגישים ואמפטיים, פעילות נפשית מעייפת אותם. הם אנליטיים והגיוניים, מאורגנים להפליא (אלו הם האנשים לתת להם לסדר לכם את הארונות בבית, יהיה שֶכֶל והגיון גם במיקום המסודר להפליא), הם ברורים, רהוטים, אסרטיביים וממש אוהבים שהדברים עובדים בדיוק לפי התכנית שלהם. כשדברים משתבשים להם, שם נראה כעס, נטייה להרים את הקול, אפילו גסות רוח. אם הם נפגעים, הם מתכנסים בתוך עצמם – קשה להם לחיות במתח ועם קשיים ריגשיים, הם מעדיפים זרימה, הרמוניה, לחיות עם אנשים אינטליגנטיים כמוהם, הם אוהבי אומנות ואומנים בחסד בפני עצמם, הם אלופי שיווק, ניהול פרויקטים זה ממש, אבל ממש תפקיד בשבילם.


– הם יהיו מפקדים מצויינים בצבא, קצינים בכירים, רמטכ"לים (יש לנו לפחות 2 דוגמאות טובות לכך), מהנדסים, אומנים, אנשי העץ סובלים מפרפקציוניזם ולכן הם יהיו אומנים דגולים.

הם אנשי ספר, ממש חשובה להם הרוחניות למרות התחרותיות וההישגיות שבהם, האיזון מול הרוחניות דרושה להם לאיזון ושקט נפשי.


אנשי עץ סובלים בעיקר מהרוח – רוח גורמת לשרירים שלהם להתפס בקלות (זוכרים שהם הספורטאים והספורטיבים שבחבורה?), נוטים לסבול מכאבי ראש חדים ומיגרנות.


אצלם נראה בעיות של מערכת עצבים שעשויות להתבטא בגידים ורצועות בעיקר בגלל עודף עצבוב – זוכרים שאנחנו שהם דרוכים?


אבל הדגשתי את הגמישות שמאפיינת את אנשי אלמנט העץ – לא כולם כאלו, אבל אני מבקש להאיר את תכונת הגמישות ואפילו הייתי אומרת "לשווק" אותה, להמליץ עליה לאימוץ קרוב ככל הניתן.


בשביל להבהיר את עמדת הטבע שהאלמנטים השונים מביאים איתם, נתבונן לרגע ואפילו בעיני רוחנו על הטבע – על העצים ביום חורפי סוער, כמה פעמים שמעתם על עצים שנשברו מעוצמת הרוח?, כמה פעמים שמענו וראינו עצים שנעקרו מן השורש בעקבות סופת רוחות קשה?


אם כך ישנם סוגי עצים שרוח שוברת אותם – ישנם עצים שמתגמשים כשרוח מגיעה והם שורדים את המשב החזק וכשהמשב החזק מסתיים, העצים הללו מזדקפים חזרה וממשיכים את חייהם.אם יש משהו שאנחנו יכולים ללמוד מהעצים, הוא לדעת מתי להתכופף ולהמתין עד שוך הסערה, כי לא בהכרח מי שניצב מול הרוח והסופה, יכול או מסוגל להכיל את ההשתוללות והוא עשוי למצוא את עצמו נשבר או חלילה נעקר.


קחו כמה דקות להמשיל את תכונות העץ הגמיש ובידקו אותה מול החיים שלכם, של האנשים בתוך חייכם – אולי תירצו לאמץ את הגמישות הזו... ואגב, אם כבר תרימו את כפפת הגמישות, התחילו בפילאטיס מכשירים, הגדילו את טווח התנועה, נסו יוגה ותיווכחו בעצמכם שהגמישות הפיזית, משליכה גם על זו הרגשית, מנטאלית – ותרוויחו את הבונוסים לחייכם.


קשה לי להתעלם מהשפה העברית שאני כל כך אוהבת, בכל זאת חג לפרח, חג לאילן ולכל הגן – אבל כשהגן חוגג יום הולדת לאילן, האילן הוא זכר, אך כשחוגגים לכל האילנות, הם הופכים לנקבות – האמנם? הכצעקתה? – טוב, אשאיר בידיכם את הזדמנויות המחשבה והמסקנות שכל אחד מכם יגיע אליהן.... (כבר אמרתי שאני אוהבת את השפה העברית והתובנות שהיא מגישה למתבוננים לעומקה?)

ובהזדמנות זו תודות גם לדבורה חרובי וליטל דיין על שיעור בדקדוק השפה העברית – תבורכנה שתיכן.חיוכים / לאה נאור

כדאי, כדאי ללמוד מן הפרחים

לא לקמץ בחיוכים

והעולם, תראו, יהיה פתאום כה טוב

כדאי לחלום ולקוות, נסו רק פעם

כדאי לצחוק, כדאי לחיות, כדאי לאהוב


כדאי גם לחייך, מותר לכעוס

אך בזהירות לא להרוס

אפשר לרקום חלום נפלא ביום סגריר

הכל יהיה עוד טוב יותר ודאי, אבל בינתיים

אפשר לבכות ללא סיבה, אפשר גם לשיר
 

50 גוונים לתשוקה


איך תסבירו את הקסם שהטבע יודע ליָּצֵר להאיר - להעיר - ולעורר בנו בני-האדם כל הדרך למקום שמאפשר לנו את ההזדמנות לשרוד על פני האדמה ולהרבות זרענו כפי שהובטח לנו – וגם אם יש מי שיש לו השגות על הבטחות כאלו ואחרות שניתנו לנו, עובדתית אנחנו בנויים כך שבראש מעייננו עומדת ההישרדות


יהיה לנו הכי קל להתבונן על הטבע ולהקיש ממנו אלינו בני האדם, אל החיים שלנו והיכולות שאנחנו מפתחים באדיבותו של הטבע.


די אם נזכר בפועלן של הדבורים, ביכולתן להאביק כלומר, להפרות את הפרחים והעצים, להחיות ולדאוג שהטבע ימשיך להיות כאן בשבילנו, כדי שאנחנו נשרוד.

יש שיאמרו שגם הנמלים, עוד מיני רמשים וחיידקים איתם אנחנו חיים בסימביוזה מושלמת תורמים את חלקם להישרדות האנושית על פני הכדור ואני נוטה להסכים לסברה


אבל אם אנחנו כבר כאן והטבע חפץ ביקרנו (אני עושה הכנות לפורים), למה שלא נהנה מהמידע הזה ונהנה ממנו עוד קצת?


בפועל, לאורך ההיסטוריה היו מי שחשבו ועשו שימושים ברעיון הלא ממש מקורי שלי, כי האצטקים כינו את פירות עצי האבוקדו " עץ האשכים התלויים" ונחשו למי נתנו לאכול את הפירות?בני – האדם שחיו כאן לפני אלפי דורות, אלו שאנחנו נוהגים לחשוב שהיו פרימיטיביים, החזיקו במידע החשוב ביותר שכולנו עושים בו שימוש עד עצם היום הזה וקוראים לו "רפואה מסורתית", "רפואה אלטרנטיבית", "רפואה טבעית" – אבל בפועל?, רוב (אני בוחרת בצניעות) התרופות שאנחנו מכירים כיום, מבוססות על המנגנונים שהאדם למד לחקות מהטבע, שאר התרופות (ואני לא רוצה לנקוב בשמות) נולדו אגב גילוי השפעה בדרך, תוך כדי תנועה.


האנשים שחיו כאן קרוב לטבע ואמא אדמה ידעו להבחין בהשפעות של עלים, פרחים, פירות, קליפות, שורשים וגזעים של עצים – ואימצו את התכונות התרפויטיות (הרפואיות) של הטבע כדי לשרוד – להרבות זרעו של אדם ולוודא שהדור ימשיך לגדול גם אחרי מותנו as simple as that, אחת הכמיהות הברורות של כל אדם על כדור הארץ הוא הרצון להשאיר אחריו דור שימשיך אותו – זו ההישרדות האנושית בפועל.


אנשים לאורך ההיסטוריה ובפרט ככל שחייהם היו קרובים אצל אמא אדמה, למדו לחיות ולהשתמש בטבע כדי להמריץ את הדם, להעלות את הליבידו במידת הצורך ותמיד, תמיד כדי לוודא שמנגנון ההישרדות, ממשיך לפעול כדי לקיים אותנו על פני האדמה.


הרפואות האקלקטיות, הטבעיות, כל המידע שעבר והשתמר (לשמחתנו ומזלנו) בין הדורות מבלי להבין מה בדיוק עושים הצמחים בפועל, אלא ברמת החיווי של "מצליח/לא מצליח", "חי/מת", "יש כאב/אין כאב" וכו' – לאורך השנים ובאדיבות הסקרנות האנושית והקידמה שאפשרה, יש כיום מחקרים שמראים באופן מדוייק את תכונותיהם וסגולותיהם של הצמחים השונים וחלק נכבד בתעשיית רקיחת התרופות מבוסס על פעילויותיהם ומנגנוני ההישרדות של הצמחים.


וכעת לחלק העסיסי שבכתבה:

למען הסדר הטוב אני מזכירה שוב, אין ליטול צמחי מרפא ללא המלצה והנחיה של הרבליסט קליני או כל מומחה מוכר ומוסדר בתחום זה, מדובר בחומרים פעילים ולאלו יש השפעה מכרעת ולכן יש להשתמש בם באופן מושכל ומתוך התחשבות בכלל מצבו הבריאותי של אדם באשר הוא.


מנגנון הרבייה הגברי מושתת על לחץ דם ולכן, המנגנונים שייבחרו להתייחסות יעסקו בחיזוק הלב, טיפול בכלי-דם, רמת נזילות או חלילה צמיגות הדם וכל זאת על מנת להצליח להגיע לזיקפה מספקת שתאפשר רבייה.

כל הצמחים המחממים וממריצים כמו פלפלים למיניהם, ג'ינג'ר, קינמון, שום, רוזמרין ועוד הם הצמחים הראשונים הרלוונטיים לעניין זה, כיוון שהם ממריצים את הדם לכל מקום בגוף.


רזברטרול – נוגד חימצון ספציפי לכלי-הדם משמעותי להערכתי לכל אדם ובפרט לגברים ואוסיף ואומר שבפרט בעידן הקידמה המשרה סטרס על כולנו ובישראל על אחת כמה וכמה. נוגדי חימצון נוספים שהרבליסטים נוהגים להשתמש בם הם: Crataegus ber., Curcuma, Schizandra, Vaccinium, Ginkgo, Vitis, Allium, Astragalus, Mahonia, Cynara, Olea, Zingiber, Rosmarinus, Sylibum.


למניעת קרישת יתר ישתמשו בצמחים כמו: Capsicum, Angelica sinensis, Zingiber, Allium, Ginkgo, Leonorus, Curcuma

שוב – יש צורך בהתאמה אישית לכל אדם, ברור שלא ניתן שום חומר ממריץ למי שסובל מיתר לחץ דם גם אם והוא משתמש בתרופות כאלו ואחרות כדי לאזן את לחץ הדם. וכמובן שישנן גם פתולוגיות נוספות שיש לקחת בחשבון ולשקול כל מקרה לגופו ולכן, אין ליטול צמחי מרפא בשום תצורה מבלי להיוועץ במומחה בדבר.


צמחים שמרחיבים את כלי הדם כדי לאפשר זרימת דם רציפה ויעילה כמו למשל: Angelica sin., Leonorus, Achillea, Tilia, Crataegus, Cimicifuga, Dioscorea, Ginkgo, Zingiber, Olea

צמחים ספציפיים למיטוב (טוניק) פעילות לבבית: Angelica sin., Crataegus, Leonorus, Astragalus, Mahonia, Olea

ועוד צמחים יותר ספציפיים שעובדים על הגדלת קיבולת זרם הדם בכלי הדם כמו למשל Ginkgo שמוזכר כאן בפעילויות נוספות בהקשר קרדיו ואסקולרי ומוכר לכם גם מפעילותו על שיפור הזיכרון על אותו מנגנון של מיטוב זרימת הדם.


צמחים שמעלים את רמת הליבידו באופן משמעותי הן אצל גברים והן אצל נשים כמו למשל צמח האפימדיום Horny Goat Weed שידוע גם כמסייע לנשים שסובלות מתסמיני גיל המעבר (מנופאוזה)


חלקים שונים בעץ העוזרר היפהפה (שאגב גדל גם בצפון ארצנו ופריחתו קסומה – זו העונה) יודעים לסייע לבעיות לבביות, הצמח מחזק את הלב ומאפשר שאיבה חזקה ועמוקה של החזר דם. צמח זה ידוע כמאפשר זיקפה מלאה וחזקה יותר ואף מגדיל את ההנאה מהאביונה (אביונה =אורגזמה בעברית היפה שלנו). צמח נוסף שידוע עוד מימי שבט המאיה כמעורר תשוקה ומקדם אורגזמה הוא צמח הדמיאנה Damiana.


בעיה נוספת אצל גברים נעה סביב הפרוסטטה וכשזו גדלה, היא יודעת להפריע בכמה מימדים לתפקוד המיני. צמח דקל המסור (ננסי) Saw Plameto יודע לסייע להחזיר את הערמונית (פרוסטטה) לגודל הטבעי שלה ככל הניתן. חלק מהמחקרים מראים ששימוש רצוף של למעלה משנה בצמח, משפר באופן משמעותי את התפקוד המיני.


כמה סוגים יש לצמח הג'ינסג כשהאסיאתי שביניהם נמצא כמסייע למניעת שפיכה מוקדמת

גברים השתמשו במדינות דרום אמריקה ואפריקה בצמת מוירה פואמה Muira Piama בהתייחס למערכת העצבים, לטיפול בראומטיזם, חולשה של הלב ומערכת העיכול ובענייננו לטיפול בהקרחה ואימפוטנציה ותסמונת קדם ויסתית אצל נשים.


קוטב מצוי Tribulus Terrestris ידוע כצמח שמסייע להגדיל את החשק המיני באמצעות נרמול רמות טסטוסטרון.


צמחים כמו Panax, Avena, Eleutherococcus הם צמחים ספציפיים לשיפור ייצור והעלאת ספירת זרע וכמובן שניתן להיעזר בצמחים נוספים שהפעילות שלהם היא ספציפית יותר להורמונים הקשורים לטסטוסטרון ופרולקטין.


כמובן שישנם גם תוספי מזון (חומצות שומן, ויטמינים ומינרלים מי אמר אבץ?) שמהווים נדבך משמעותי בדרך להטיב גם פעילות מינית ובוודאי גם להעלאת הפוריות בכתבה זו ההפניה בעיקר לפן הגברי – אז דעו שיש, יש הרבה מה לעשות (עוד לא דיברנו על רפלקסולוגיה, דיקור שהם שני כלים מאוד משמעותיים לטיפול בבעיות תפקוד מיני ופיריון)


שמנים נדיפים הם אחד הכלים המוצלחים, הזמינים והיעילים לטיפול בבעיות תפקוד מיני (גם פיריון) אחד השמנים הידועים ברחבי תבל תחת הכותרת אפרודיזיאק – מעורר תשוקה הוא לא אחר מאשר פרח הילאנג ילאנג, בעל ניחוח מתקתק, חושני ונשי.

שמן עץ האלגום (sandalwood) הידוע כמעודד את היכולת להתגבר על מצוקות, מעודד תעוזה, בטחון, אומץ וגם אפרודיזיאק בעיקר עבור הנשים שבינינו.

שמנים נוספים שמדברים על אהבה, חושניות ותשוקה הם יסמין, נרולי, כמובן ורדים ויש שמסוגלים גם לפאצ'ולי. (עם שמן פאצ'ולי הנפלא יש עניין ולא כל אחד מסוגל לשאת את הריח האופייני לו)


ואחרי כל אלו – על סטרס כבר דיברנו?, אני משוכנעת שאתם כבר יודעים שסטרס הוא גורם מכריע - כמו שנהוג לאמר, הכל מתחיל בראש, גם כאן סטרס בהחלט מהווה נדבך משמעותי באשר לתפקוד מיני. כל שיטת הרפיה שאתם מוצאים שעושה אתכם חסד, תהיה תשובה ומענה טוב עבור כל אחד באופן אישי ובלבד להוריד את רמות הסטרס.רגע,

לא סיימנו...

כן, אני יודעת כתבה מאוד ארוכה ועמוסת מידע זר על צמחים וכו'

אבל עוד כמה מילים על חמשת החושים האנושים שכשהם חוברים יחד, אנחנו שבויים בסוג של מה שאנשים עשויים להגדיר "כישוף",

אני ודאי לא מחדשת לכם שקיים קשר הדוק בין מה שמתחולל בחדר המיטות לבין המטבח, בין מה שמתחולל בינו לבינה (והכוונה לכל התצורות האפשריות של התקשרות בין שני אנשים) לבין אכילה, שימוש בעיניים, בחוש הריח, במימוש והמרקמים של המזונות השונים והאסוציאציות שהם מייצרים בנו, בריחות –


למעשה,

קיימים מושגים חופפים שמתאימים לשימוש גם בחדר המיטות וגם במטבח או סביב שולחן בפינת האוכל או בכל מסעדה, אני לא מעוניינת להלעיט אתכם הקוראים (בעצם למה לא? – זה כמעט על גבול עידוד ילודה, או השמחה, לא?)


אבל תחשבו על רעב, תאבון, התענגות, פיתוי, גירוי, תשוקה ל... ולאחרונה אני מוצאת שימוש נרחב במושג "סקסי" גם למזונות וגם למקומות שבכלל אינם קשורים ואולי עוד ייוולדו קשרים והקשרים חדשים..

לכו על תותים, דובדבנים, צדפות, ג'ינג'ר, קינמון, וניל, גלידות, תפוז, שקדים, שוקולד וכמובן גם קפה – ת ה נ ו

 

מעלליו של פנתילאמין...
מה כבר חומר טבעי אחד יכול לחולל ולעולל במוחם של כל בני-האדם מקצה לקצה?


היום בדיוק (14/2) מציינים ברחבי העולם את יום הוולנטיין, הדעות חלוקות על מקור השיוך לחגיגות האהבה, לא על כך תעסוק הכתבה אלא על השיוך שבין פנתילאמין לבין מה שעומד יחד עם עוד כמה מוצרים בקו הראשון למכירות לקראת כל ציון שמחות ובוודאי אהבה.


אני זוכרת את הפעם הראשונה שראיתי את הסרט "שוקולד" ואת מה שמצייר הסרט בפנינו הצופים ששוקולד עורר וחולל לתושבי העיירה ובוודאי למי שרקחה את השוקולד והציבה אותו בחלון הראווה שכמוהו טרם נראה עד אותם ימים בשום מקום בעולם.


אי אפשר להתעלם מהמקומות אליהם הגיע השוקולד, מהטעמים, שילובים ויכולת הפיסול המדהימה שנפרצת בכל פעם מחדש ועולה דרגה ובה במידה, אי אפשר להתעלם ממה שהמתיקות הזו יודעת לגרום לנו בני האדם.


אנחנו רואים את השוקולד לאורך ההיסטוריה בצמוד לאהבה כסמל לחיזור, סמל רומנטי משהו וכמובן כסמל לאהבה גם אם הוא לא יצוק בלבבות מושלמים. באופן כמעט גורף, שוקולד מעלה לנו חיוך על השפתיים ומעיר בנו שמחה, אנרגיה, מפיח בנו תקוה שמשהו טוב עומד להתרחש – אנרגיה של אהבה ללא תנאי


אז נניח בצד את הטעם, את המתיקות או המרירות המתוקה או כל טעם שיושב לכם על הלשון ומפעיל בכם את מה ששוקולד יודע להאיר בנו ונבדוק יחד מה בשוקולד, הוא הדבר שאין עליו כמעט עוררין, מה בשוקולד כל כך משמח אותנו, מה במוצר הזה כל כך כובש אותנו ומייצג בעינינו אהבה?


ובכן פנתילאמין היא תרכובת טבעית שמופקת בגוף שלנו מחומצת אמינו פניל אלנין המוכרת לנו.

פנתילאמין נמצא בפולי קקאו מהם מפיקים את השוקולד. חומר זה דומה במבנה הכימי שלו למבנה כימי של סמים ותרופות נוגדות דיכאון שמשפיעים על מוליכים עצביים מונו אמיניים ובשורה התחתונה על שיפור מצב הרוח.

צריכת שוקולד גורמת לשחרור פנתילאמין במוח, מה שגורר אחריו שחרור אנדרופינים שמציפים בנו את הורמון האושר.

מחקרים מראים שהאפקט שמעורר בנו פנתילאמין מתבטא באופן דומה למה שקורה לנו במוח אחרי שאנחנו מתנשקים, או לחילופין כשמצב הרוח שלנו טוב וכל אלו מן הסתם, מציבים אותנו זמינים יותר למצוות פרו ורבו.


אבל לא רק השוקולד לבדו, ככלל שילוב של שומן ופחמימה, גורם להפרשת סרוטונין מוגברת ולנו, לרצות עוד ועוד מהורמון האושר הזה.


גם לקפאין שבפולי הקקאו השפעה ישירה על העירנות שלנו כך שאנחנו חשים עירניים, חדים, שולטים במציאות וזמינים.


חלק מהיופי שבטבע, הוא למצוא חומצת אמינו ארגינין שהיא חיונית לתקינות נוזל הזרע, בעלת תפקיד משמעותי פיריון הגבר ובלעדיה, עלול להיגרם ניוון אשכים.


תוכלו אם רק תרצו, להוסיף גם ידע היסטורי על טקסים לשתיית משקה האלים שהופק מפולי הקקאו והמצבים המדידאטיביים הנקשרים בשתיית המשקה והפולחן עצמו – או פשוט תאכלו שוקולד, איכותי, בעלי ריכוז מוצקי קקאו גבוהים ובעיקר,... בעיקר תאהבו
 


אח, אח, אח רוזה...אני לא מכירה אישית אדם אחד שלא נמס אל מולו של זר ורדים –

אני לא מכירה אדם אחד שלא אוהב את הניחוח העוצמתי והעמוק של ורד ויש לכך משמעות עמוקה הרבה מעבר לניחוח...


אני מכירה את עומק ניחוח הוורדים בעל פה, גם בלי לעמוד קרוב ליד הפרח היפהפה הזה ולדחוף את האף עמוק, עמוק, עמוק אל ליבת הפרח ולשאוף פנימה את כל פרודות הריח שקסם הטבע הזה מייצר.


לא רק אני כל כך אוהבת את הריח הזה, מסתבר שהניחוח הוא זה ששומר על עמידותו הטבעית של השיח מפני מזיקים וזו הסיבה ששיחי ורדים ישנים (שלא הונדסו) מצליחים לשמור על עצמם מפני מזיקים ללא תלות בשימוש במשמידי חרקים למיניהם.

וגם השנה כשביקרתי במטע זיתים בצמידות לאחד היקבים שאני אוהבת, ניתן לראות שיחי ורדים עתיקים מקיפים את המטע כדי למנוע השפעה וזליגה של מזיקים לעצי הזית.


שני סוגי ורדים הם הטובים, האיכותיים והמוכרים בעולם, הוורד הבולגרי וזה המרוקאי ושמן נדיף שמופק משני אלו, יודע להרקיע שחקי מחירים שאני לא בטוחה שאתם מודעים להם כלל.

כשהייתי לפני מספר שנים במרוקו וביקשתי לרכוש לעצמי שמן ורד מרוקאי, מצאתי שמחירו של בקבוקון שהכיל 5 מ"ל בלבד שמן ורד מרוקאי, עומד על 110$ . . .


שמן ורדים הוא אחד השמנים שאני הכי אוהבת לעבוד איתו בקליניקה – מעבר לעובדה שהוא אנטי בקטריאלי, אנטי דכאוני, אנטיספטי, ממריץ את מערכת העצבים, העיכול, הכבד, הטחול ואת מחזור הדם בכללותו, הוא מסדיר מצבי טכיקארדיה (קצב לב הולך וגובר בזמן מנוחה) והיפר ונטילאציה (אוורור יתר/התנשפות מוגברת) – אבל מעל לכל לאלו, שמן ורדים מדבר על אהבה, אהבה ללא תנאי.


משתמשים בשמן ורדים לעבודה עם נשים בהקשר של ניקוי, טיהור, ויסות, חיזוק שריר הרחם, הפחתת דימום במחזור שופע, החזרת רחם שצנח, בעיות של מחזור לא סדיר, סטרס, דכדוך, עצבות, רגשות קשים בהקשר של פוריות, קרירות מינית ואף דיכאון אחרי לידה.


שמן ורדים מגביר ייצור זרע ואף מסייע לטיפול באימפוטנציה על רקע בעיות של זרימת דם (ממריץ).

ברמה הרגשית מסייע שמן ורדים להתמודד עם אובדן, חוסר אהבה, רגשות קשים כמו קינאה, כעס, תיעוב עצמי, ירידה ו/או חוסר ערך עצמי, טיפול במצבים של הריון לא רצוי וחיזוק הקשר שבין אם לעובר/ולד/תינוק ופעוט כשאישה חווה דיכאון בזמן ההיריון או אחרי לידה. שמן ורדים, הוא השמן לטיפול בלב שבור הן ברמה הרגשית והן בתופעה הפיזיולוגית.


וגם נוכל להשתמש בפקעות ורדים הידועות כעתירות ויטמין C המשויך לחיזוק מערכת החיסון, מחקרים אחרונים מראים שפקעות ורדים מסייעות יעילות לטיפול בהשמנת יתר - באמצעות עיכוב עליה במשקל ובפרט כשמדובר בשומן בטני.


פקעות ורדים מכילות ויטמינים כמו A, ,B E וכאמור ויטמין C ומינרלים כמו סידן, סלניום, מנגן וברזל שתורמים בתורם לטיפול בדלקות מפרקים למיניהן וכאבי גב תחתון.*לא אוכל לסיים גיליון מלא, עתיר וגדוש אהבה זה מבלי להביא את מילות השיר הקסום שכתבה מיכל סנונית ושרים יוסי בנאי (ע"ה) ונורית גלרון, תחת עץ האהבה.


תחת עץ האהבה / מילים: מיכל סנונית


תחת עץ האהבה יושבים בצל האהבה

שניים ויש להם ציפור על הכתפיים

תחת עץ האהבה יושבים בצל האהבה

שניים ומבטם צלול מאיר עיניים


ושיר על השפתיים וטוב להם בשניים

תחת עץ האהבה, תחת עץ האהבה


תחת עץ האהבה יושבים בצל האהבה

שניים ויש להם חלום אבל בינתיים

תחת עץ האהבה יושבים בצל האהבה

שניים הם אוחזים ידיים


ושיר על השפתיים...


תחת עץ האהבה יושבים בצל האהבה

שניים עם הציפור עפים פורשים כנפיים

תחת עץ האהבה יושבים בצל האהבה

שניים ומחייכים להם כל השמיים

*

*

*פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page